Kapat

DSÖ: COVID-19 Hava Yoluyla Bulaşmaz

Anasayfa
HABER DSÖ: COVID-19 Hava Yoluyla Bulaşmaz

Koronavirüs salgını ile ilgili eğitici bilgiler paylaşmaya devam eden Dünya Sağlık Örgütü, paylaştığı son tweet ile beraber koronavirüse dair en çok süregelen tartışmalardan birine son verdi.

Koronavirüsün hava yoluyla yayılıp yayılmadığı sorularına karşı Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan duyuruda, koronavirüsün hava yoluyla bulaşmadığı ve daha çok enfekte bir kişinin öksürmesi, hapşırması ya da konuşması sırasında saçılan damlacıklar yoluyla bulaştığı aktarıldı.

Ayrıca yapılan açıklamada bu parçacıkların havada asılı kalabilmek için çok ağır olduğu ve bundan dolayı hızlı bir şekilde yere düştüğü belirtildi.

Yapılan tam açıklama ise şu şekilde:

Koronavirüs daha çok enfekte bir kişinin öksürmesi, hapşırması ya da konuşması sırasında saçılan damlacıklar yoluyla bulaşır.

Koronavirüslü bir kişiye bir metreden daha yakın olduğunuz durumda nefes alarak veya virüsün bulunduğu yüzeylerle temas ettikten sonra elinizi yıkamadan gözünüze, ağzınıza veya burnunuza dokunarak enfekte olabilirsiniz.

Kendinizi korumak için diğer insanlarla aranıza en az bir metre mesafe koyun ve sık dokunduğunuz yüzeyleri dezenfekte edin. Ellerinizi düzenli olarak yıkayın ve gözünüze, ağzınıza ve burnunuza dokunmaktan kaçının.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Koronavirüs: Amerika'da Sigortası Olmadığı İçin Tedavi Edilmeyen Genç Hayatını Kaybetti

“DSÖ: COVID-19 Hava Yoluyla Bulaşmaz” üzerine 1 yorum

  1. blue daisy says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir