Kapat

DSÖ: Hasta Değilseniz Maske Takmayın

Anasayfa
HABER DSÖ: Hasta Değilseniz Maske Takmayın

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada, koronavirüsten korunmak için maske takılmaması gerektiği belirtildi.

DSÖ yetkililerinden Mike Ryan tarafından yapılan açıklama şu şekilde: “Maske takmanın herhangi bir potansiyel faydası olduğunu gösteren spesifik bir kanıt yer almamaktadır. Aksine, maskeyi doğru bir şekilde kullanmamak veya yüze tam olarak oturmasını sağlamamak, tam tersi bir etkiye sebep olabilir.”

Ayrıca yapılan açıklamada, yalnızca halihazırda hasta olanların ve hasta kişilerin bakımlarını yapanların maske kullanması gerektiği belirtildi. Ryan ayrıca tıbbi malzemeler için küresel olarak kıtlık yaşanması durumunda, hastalıkla mücadele eden sağlık çalışanlarının da risk altında olacağını aktardı.

Bazı araştırmacılar evde etkili bir şekilde maske yapılabileceğini söylese de, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan açıklamada bu maskelerin havadaki küçük parçaları filtreleyemeyeceği ve hasta bir kişinin hapşırması veya öksürmesi durumunda maskelerin bir işe yaramayacağı belirtildi.

Hastalığın etkisini artırmasıyla beraber maske satışında da yükselme yaşanmış ve bazı satıcıların bunu fırsata çevirmeye çalışmasına karşın devlet yetkilileri önlem almıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  TikTok Bağış Çıkartmaları ile Koronavirüs İçin Yardım Topluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir