Kapat

Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19’u Pandemi Olarak İlan Etti

Anasayfa
HABER Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19’u Pandemi Olarak İlan Etti

Dünya Sağlık Örgütü bugün Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında COVID-19’u “pandemi” olarak ilan etti. Viral koronavirüs vakalarının iki haftada 13 kat artması ve vakaların tespit edildiği ülke sayısının üç katına çıkmasıyla bu karar alındı.

Pandemi Nedir?

Vikipedi makalesine göre Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemi) verilen genel addır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, küresel ölçekte ölüm sayısı 4.291’e ulaşırken, 114 ülkeden 118.000 vaka bildirildi. DSÖ başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus konferans sırasında “Pandemi hafif veya dikkatsizce kullanılacak bir kelime değil.” şekline açıklama yaptı ve ancak yetkililerin büyümeyi durdurmak için hala zamanları olduğunu ekledi.

Pandemi terimi halihazırda birçok tıp uzmanı tarafından COVID-19 için telaffuz edilmiş olsa da, DSÖ bu zamana kadar herhangi bir resmi açıklama yapmamıştı.

Pandemiyi resmi olarak “yeni bir hastalığın dünya çapında yayılması” olarak tanımlayan örgüt, yeni koronavirüste de olduğu gibi “geçmiş pandemilere neden olan virüslerin tipik olarak hayvan influenza virüslerinden kaynaklandığını” belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  E3, Korona Virüs Sebebiyle İptal Edildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir