Kapat

Dünyanın En Hızlı ve En Yavaş İnternet Bağlantılarına Sahip Ülkeler Açıklandı

Anasayfa
HABER Dünyanın En Hızlı ve En Yavaş İnternet Bağlantılarına Sahip Ülkeler Açıklandı

İnternet gittikçe daha hızlı hale geliyor. İnternet analiz şirketi Ookla, bu hafta yayınladığı rapor ile dünya genelinde mobil ve genişbant internetin hızının arttığını ancak bazı ülkelerin geri kaldığını belirtti.

2018 yılında mobil internet hızı ortalama olarak %15 yükseldi ve 23 Mbps oldu, ortalama yükleme hızı ise %11 artarak 9 Mbps seviyesine ulaştı. Genişbant internet bağlantısı ise 46 Mbps indirme ve 22 Mbps yükleme değerlerine yükseldi.

2017 yılına göre artış oranında hafif bir düşüş görülse de, telekom şirketleri daha iyi altyapı sağlayarak akıllı şehirlerin oluşmasında ve internet hızlarının yükselmesinde önemli adımlar atmaya devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda 5G’nin yaygınlaşması ile birlikte internet hızlarının çok daha yüksek hızlara ulaşması bekleniyor.

En hızlı interneti hangi ülke kullanıyor? Yüzölçümü küçük, zengin ülkeler internet hızında da ön plana çıkıyor. Listenin başında bulunan Norveç ve İzlanda, mobil internet hızı bakımından Amerika ve Çin’in neredeyse iki katı hız deneyimi sunuyor. Sabit internet hızları ise benzer değerleri gösteriyor. Amerika bu yıl indirme hızında %36 değerinde bir artış ile dünyada yedinci sırada yer alıyor.

Ülkelere Göre En Hızlı Mobil İnternet

Norveç – 63.19 Mbps

İzlanda – 58.68 Mbps

Katar – 55.17 Mbps

Singapur – 54.71 Mbps

Hollanda – 53.42 Mbps

Ülkelere Göre En Hızlı Sabit İnternet

Singapur – 175.13 Mbps

İzlanda – 153.03 Mbps

Hong Kong – 138.31 Mbps

Güney Kore – 114.67 Mbps

Romanya – 109.9 Mbps

124 ülke arasında en düşük internet hızlarına sahip ülkeler ise 7.5 Mbps veya daha düşük hızlarla, Tacikistan, Afganistan, Irak, Venezuela ve Cezayir oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir