Kapat

E-Mail Hesabım Çalındı Mı? Nasıl Kontrol Edilir

Anasayfa
Çözüm E-Mail Hesabım Çalındı Mı? Nasıl Kontrol Edilir

Günümüzde birçok şirket veri kullanımı konusunda sıkıntılar yaşarken, kullanıcıların verilerini sattığı iddiaları ile Facebook geçtiğimiz aylarda oldukça zor günler yaşamıştı ve hala yaşamaya devam ediyor.

Neredeyse tüm servisler üye olmak için veya çeşitli sebeplerle e-mail bilgilerinin paylaşılmasını zorunlu kılıyor. Ancak bu servislerin veritabanları eğer yeteri seviyede korunmuyorsa, kullanıcıların bilgileri de saldırganlara karşı savunmasız hale geliyor.

Eğer telefonunuza indirdiğiniz bir uygulamanın veritabanlarında sızıntı meydana gelirse verileriniz çok daha büyük boyutta sızdırılabiliyor.

E-Mail Hesabım Sızdırıldı Mı?

Örnek olarak geçtiğimiz yıllarda üçüncü parti bir klavye uygulaması olan ai.type uygulamasının veritabanlarına bir saldırı düzenlenmişti. Bu saldırının sonucunda yaklaşık olarak 31 milyon kullanıcının verileri sızdırıldı.

Telefona yüklenen uygulamalarda tehlike boyutunun artması ile birlikte bu kullanıcıların telefonlarındaki uygulamaların listesi, e-mail adresleri, konum bilgileri ve IMEI numaları gibi bilgiler bile sızdırılabiliyor.

E-Mail hesabınızın sızdırılıp sızdırılmadığını kontrol etme yöntemi:

Microsoft’un Bölge Yönetcisi Troy Hunt isimli yazılımcı tarafından geliştirilen haveibeenpwned.com adresindeki site, kullanıcıların bilgilerinin sızdırılıp sızdırılmadığını görmelerini sağlıyor.

Siteyi kullanıcıların ücretsiz ve hızlı bir şekilde sızıntılardan etkilenip etkilenmediklerini görmeleri için oluşturduğunu söyleyen Hunt, sitede hangi veri sızıntısından etkilendiğinizi görmenizin mümkün olduğunu söylüyor.

Sitenin alt kısmında büyük çaplı veri sızıntılarına ve bundan etkilenen kullanıcı sayısına dair verilere ulaşabilirsiniz.

Örnek olarak ben kişisel e-mail adresimi bu sitede kontrol ettiğimde bir veri sızıntısından etkilendiğimi görebiliyorum.

Sitenin alt kısmında ise hangi veri sızıntısından etkilendiğinize dair detaylar yer alıyor. Eğer bunu mobil tarayıcıda görmekte sıkıntı yaşıyorsanız sayfayı “Masaüstü site” modunda görüntülemeyi deneyin. 

Yukarıda görüleceği üzere, daha önce yüklediğim ai.type uygulamasının veritabanlarına düzenlenen saldırı sonucunda benim kişisel e-mail adresim sızdırılmış.

Eğer siz de bir sızıntıdan etkilendiğinizi görüyorsanız, acilen parolanızı değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Bilgisayardan Instagram Dm Okuma | Dm Atma

Eğer, “Good news — no pwnage found! No breached accounts and no pastes (subscribe to search sensitive breaches)” şeklinde bir yazı görüyorsanız, şimdilik endişe etmenizi gerektiren bir durum bulunmuyor. 

Siteyi sık sık kontrol etmeniz ve sızıntıdan etkilendiğiniz durumlarda önlem almanız yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir