İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

HABER

Edge, 3G, H, H+, 4G, 4.5G, 5G Teknolojisi Nedir?

Cep telefonlarında mobil veri açıldığında sağ üst köşede şebeke çekim gücünün yanında bir simge çıkmaktadır. Peki bu simgeler (Edge, 3G, H, H+, 4G, 4.5G) nedir? Şebekenin hemen yanında çıkan Edge, 3G, H, H+, 4G, 4.5G simgeleri telefonun internet erişim hızını göstermektedir. Her simge erişim kurduğunuz anda internetten veri indirme hızınızı temsil etmektedir. Telefonu kullandığınız bölge, mekan ve kapsama alanı internet hızınızı dolayısı ile bu simgeleri değiştirmektedir. Bu sebeple telefonunuzun ve hattınızın desteklediği maksimum hızı her zaman alamayabilirsiniz. Hızını test et özelliğini speedcheck üzerinden gerçekleştirerek internet hızınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cep telefonlardaki Edge, 3G, H, H+, 4G, 4.5G teknolojilerinin internet hızlarını bu makalemizde sizler için derledik. Bu teknolojilerle bir internet sitesine(örn; teknobur.com) ne kadar hızlı erişim sağlayacağınızı paylaşacağız.

 

Edge teknolojisi nedir?

Edge teknolojisi, güncel cep telefonlarındaki en düşük internet erişim teknolojidir. Edge internet hızı maksimum 0.4Mb/s olarak tasarlanmıştır. Edge ile teknobur.com ortalama 2 dakikada açılmaktadır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

 

3G teknolojisi nedir?

3G teknolojisi, hız olarak çok tatmin edici olmasa da internet paketi dostu diyebiliriz. 3G internet hızı maksimum 2Mb/s hızına erişmektedir. 3G teknolojisi ile teknobur.com internet sitesi ortalama 21 saniyede açılmaktadır.

 

H teknolojisi nedir?

H teknolojisi, 3.5G olarak bilinmektedir. Teknoloji olarak  3G ile benzerlik göstermektedir ancak hız olarak 3 kat daha hızlıdır. H internet hızı maksimum 7.2Mb/s hızına erişmektedir. 3.5G teknoljoisi ile  teknobur.com internet sitesi ortalama 8 saniyede açılmaktadır.

 

Advertisement. Scroll to continue reading.

H+ teknolojisi nedir?

H+ teknolojisi, ülkemizdeki yoğun internet trafiğinde en çok kullanılan teknolojidir. 4G ve 4.5G teknolojilerinin çekmediği noktalarda devreye girmektedir. H+ internet hızı maksimum 21Mb/s hızına erişmektedir. H+ teknoljoisi ile  teknobur.com internet sitesi ortalama 5 saniyede açılmaktadır.

 

4G teknolojisi nedir?

4G teknolojisi, güncel cep telefonlarında en çok kullanılan internet teknolojisidir. 4G internet hızı maksimum 100Mb/s hızına erişmektedir. 4G teknoljoisi ile  teknobur.com internet sitesi ortalama 3 saniyede açılmaktadır.

 

4.5G (LTE) teknolojisi nedir?

4.5G teknolojisi, sadece ülkemizde telaffuz edilen bir teknolojidir. Ülkemizde 4.5G teknolojisine destek veren operatörler 300Mb/s hızına kadar internet erişim taahhüdünde bulunmaktadır. 4.5G teknolojisi çoğu yerde tam anlamıyla çekmediğinden ve internet paketlerini hızla tüketmesinden dolayı biraz tepki çekse de yeni telefonlarda yaygınlaşmaya devam ediyor. 4.5G teknolojisi ile  teknobur.com internet sitesi ortalama 2 saniyede açılmaktadır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

 

5G teknolojisi nedir?

5G teknolojisi, mobil ağlarda yeni hayata geçirilecek altyapıyı tamamen değiştirecek yeni nesil bir mobil ağ teknolojisidir. 5G internet hızının 4G’ye kıyasla minimum 20 kat daha hızlı olması bekleniyor. Muhtemelen 5G teknolojisi ile teknobur.com tıklandığı anda zaten açılmış olacaktır.

 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar