Kapat

Efsaneler unutulur mu? Civilization V

Anasayfa
Oyun Efsaneler unutulur mu? Civilization V

Efsaneler unutulur mu? Civilization V

 21 Ekim 2016'da çıkan son oyun Civilization VI'dan önce çıkmış ele alacağımız oyun Civilization V, 21 Eylül 2010 tarihinde platforma çıktı. Sıra tabanlı bir 4x strateji oyunu olarak Civilization V oynayan kitlesinin aklında daima yer edinmiş özel oyunlardan biri olarak kalacağa benziyor. Oyunumuz İsa'dan önce 4000'den başlayıp İsa'dan sonra 2050'ye kadar devam ediyor. Bu zaman çizelgesinde karşımıza önemli icatlar, buluşlar, keşifler,devrimler, savaşlar, ideolijiler, dinler, kişilikler, liderler ve bazı devletler ile eyaletler çıkıyor. Aynı zamanda oyuna dahil olmuş bazı uygarlıklar ve bu uygarlıklara ait kültürleri olduğu gibi görebileceiğiniz ender oyunlardan biridir.
 
 
Oyuna ilk giriş yaptığınızda sizi karşılayan ekranda hızlı oyun seçeneğinden girerek random gelen bir uygarlık ile yolculuğa başlamak size bu oyundan çıkarabileceğiniz maksimum zevk için en iyisi. İnanılmaz zaman düşmanı olması sanırız bu oyunun tek dezavantajı oluyor ki millatdan önce 4000'den millatdan sonra 2050'ye gelmek bazen haftalar aylar belkide yıl alabiliyor ki, buna şaşırmamanız gerek gerçekten uzun uzadıya ve yayarak oynayınca zevki çıkan, ayrıntılarında kayboldukça sizi mutlu eden bir oyun ancak; zamanı oyunu açarken ayarlayabilir ve böylece hızlı bir şekilde de en az vakit harcaması ile oyunu bitirebilirsiniz.
 
 
44 medeniyete ve her bir medeniyete özel liderleri ile kültürleri ve daha nice özellikleri ile henüz oyunla tanışmamış kişileri bekliyor. Eğer bir strateji severseniz tavsiyemiz bu oyunu kesinlikle denemeniz gerekiyor. Çünkü stratejik bildiğimiz oyunlarda olmayan onu özel kılan bazı detayları var. Öncellikle oyunumuz bir Europan Universalis gibi içine düşmenizi ve detaya barınmanızı size zorunlu kılmıyor bu açıdan kolaylık sağlıyor ancak; size detaya inme ve inceleme şansı veriyor ki eğer oyunlarda detay arıyorsanız bu özelliği ile sizi mutlu edecektir.
 
 
Oyunumuzda bazı olaylara şahitlik ettiğimizden bahsetmiştik. Aslında bazı olaylar tarihe nasıl yön vermişse burada da karşımıza tarihi devirlerin sonlanmasında ve yeni çağların başlamasında etkili olaylara rastlıyoruz. Örneğin oyunumzda ilk başlarda antik çağlar bizi selamlarken çömlekçilik ile başlayıp nanoteknolojinin buluşuna kadar ki süreçte sırasıyla antik çağ – klasik çağ – orta çağ – rönesans devri – endistüriyel çağ – modern çağ – atomik çağ – bilgi çağı ile oyunumuzu sonlandırıyoruz. Bu süreçte oyunun mekaniği ve oynanış stratejisi bir hayli değişiyor ve her yeni oyun açtığınızda ekranın sağ üst köşesinde çıkan içişleri bakanı, general, diplomat gibi rehberlerindezden bilgilendirme alıyorsunuz.
 
 
Oyunda kazanmak için izleyebileceğiniz 4 yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki; Doğrudan bir şekilde, zafere giden yolda hakimiyet kurmak, savaşarak oyunda ki bütün başkentleri ele geçirmekten geçen bir yol. İkinci olarak diğer bir yolumuz ise; Bilimsel zafer ile kazanmaktır. Bilim zaferi ile kazanmak için Uzay Gemisi inşa etmeli ve çalıştırmalısınız. Bunu yapmak için önce Apollo Programını tamamlamalısınız. Ardından tüm gemi parçalarına erişmek için Bilgi Çağındaki tüm teknolojileri tamamlamalısınız.
 
 
Üçüncü olarak diğer bir yol ise; Kültürel zaferdir. Kültür zaferini elde etmek için sosyal politika ağacındaki 25 politikayı doldurmanız ve Ütopya Projesini inşa etmeniz gerekir. dördüncü yolumuz ise; Diplomatik zaferdir. Diplomasi yoluyla zafer kazanmak için birleşmiş milletleri kurmalı ve oylamada birinci seçilmeniz gerekmektedir.(eğer brave the new world dlc'si yüklediyseniz dünya kongresi toplanmalı ve delege sayınızın hepsinden yüksek olması gerekli). Son olarak ise kimse bu zafer yollarından birini gerçekleştirmediyse zamanın dolması ile oyun; en yüksek medeniyet puanına sahip olan kişiyi kazanan ilan eder ve sonlanır.
 
Yazımızı okuduğunuz için teşşekür ederiz. Diğer oyun incelemelerinden haberdar olmak için takipte kalın..

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir