Kapat

El Capitan İsimli Süper Bilgisayar Saniyede 2 Kentilyon İşlem Yapıyor

Anasayfa
HABER El Capitan İsimli Süper Bilgisayar Saniyede 2 Kentilyon İşlem Yapıyor

Hewlett Packard Enterprise ve AMD, dünyanın en hızlı süper bilgisayarı unvanına sahip olacak El Capitan isimli bilgisayarı 2023 yılında piyasaya sürecek. Yaklaşık 600 milyon dolar değerindeki süper bilgisayar, saniyede 2 kentilyon işlem yapabilecek. Kıyaslama yapabilmek açısından, tüm insan nüfusunun aynı anda saniyede bir işlem yaptığını düşündüğümüzde, tüm insanlığın sekiz yılda yapacağı bir işlemi, El Capitan bir saniyede yapabilecek kapasiteye sahip olacak.

Günümüzde en hızlı süper bilgisayar olarak nitelendirilen IBM tarafından üretilen Summit isimli cihaz, aldığı güncellemelerle birlikte 143 petaflop’luk bir performans sergileyebiliyor.

Livermore laboratuvar yönetcisi Bill Goldstein Çarşamba günü yaptığı açıklamada El Capitan için, “2023 yılında laboratuvarın envanterine eklendiğinde dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olacağını umuyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Süper bilgisayarlar, verileri işlemek ve çeşitli işlemlerini yerine getirmek için yüksek hızlı bağlantılarla birbirine bağlanmış yüzlerce veya binlerce bilgisayardan oluşan devasa sistemlerdir. Tenis kortu büyüklüğündeki odalarda bulunan süper bilgisayarlar, milyonlarca işlemci kullanırken aynı zamanda milyonlarca dolara mal oluyor ve bir kasabayı çalıştırmak için yeterli elektrik tüketiyorlar.

Bu özellikleri sayesinde süper bilgisayarlar, daha küçük makinelerin başaramayacağı bilgi işlem zorluklarıyla başa çıkabiliyor. El Capitan için konuşacak olursak, Amerika Enerji Bakanlığının bu cihazı nükleer silah patlamalarının 3D modellemesini oluşturmak için kullanacağı söyleniyor. ABD’nin gerçek dünyada yapılan nükleer testleri bırakmasıyla beraber, bakanlık süper bilgisayarları nükleer simülasyonlar için desteklemeyi sürdürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Yeni Bir Supercell Oyunu: Brawl Stars

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir