Kapat

Elektronik eşya iade değişim koşulları | 2017 Tüketici hakları

Anasayfa
Çözüm Elektronik eşya iade değişim koşulları | 2017 Tüketici hakları

Öncelikle başlık kısa ve net olsa da içerik çok kapsamlı diyebilirim. Tüketici olarak hepimiz aldığımız ürün ile alakalı bir takım memnuniyetsizlik yaşadığımızda ürünü bir an önce iade etmek yada değiştirmek isteriz.

Ancak yasalar ve şirket içi politikalara takılmamız ile ürünü bir süre serviste bırakmamız oldukça canımızı sıkıyor. Ürünümüz iade alınmadığında yada haksızlığa uğradığımızı düşündüğümüzde gitmemiz gereken merci Kaymakamlık Tüketici Hakları bölümüdür. Şimdiden söyleyeyim buradan yapacağınız şikayetin incelenmesi karara bağlanması ortalama 3 – 4 ay gibi bir süre almaktadır. Ürüne acil ihtiyacınız var ise servis kanalından ilerlemeniz de yarar var.

Sorularınıza kısa ve aydınlatıcı cevaplar vereceğiz;

Mağazadan alınan ürünlerde koşulsuz şartsız iade hakkım var mıdır?

Koşulsuz şartsız iade imkanı yasa ile sabit olup sadece Web satışları ve Mesafeli satışlar için geçerlidir. 

İnternetten aldığım ürünü ne kadar sürede iade edebilirim?

İnternetten online yada telefondan satışlarda aldığınız ürünleri belirli ürünler hariç ( Kişisel bakım ve tüketim ürünleri ) 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Burada önemli olan ürünün ambalajının tam olması ve hasarsız olmasıdır.

Mağazadan aldığım ürünü ne kadar sürede iade edebilirim?

Mağazadan alınan ürünlerde tüketicinin ürünü görme ve deneme imkanı olduğundan iade yasal olarak sadece servis onayı ile yapılmaktadır. Ancak bazı firmalar kendi iç prosedürleri ile belirli tarihler arasında iade hakkı tanımaktadır.

Servis cihazımda sorun bulmadı değiştirmiyor ancak cihazım çalışmıyor ne yapabilirim?

Bu gibi durumlarda servisle birebir kontak kurup iade için görüşmekte yarar var. Ancak genelde ilk aşamada iade değişim yapılmadıysa bu kararı savunacaklardır. Yapılması gereken Tüketici Hakların Hakem Heyetine ( Kaymakamlık ) başvurmak ve malesef beklemektir. Gerçekten haklı olduğunuzu düşünüyorsanız süreç sonunda mutlaka kazanırsınız ve para iadesi alırsınız.

Ayıplı üründe iade süresi kaç gündür?

Satın aldığınız ürün ayıplı ise satıcı firma size anında iade, değişim, ayıp oranında indirim, ayıp masrafının giderilmesi gibi seçenekler ile hizmet vermek ile yükümlüdür.

Elektronik ürünlerde servis süresi kaç gündür?

Elektronik ürünlerde malın servis istasyonlarındaki bakım ve onarım süresi 20 iş günüdür. Bu süre içerisinde Cumartesi günleride iş günü olarak sayılmaktadır. Resmi tatiller ve Pazar günleri iş günü olarak sayılmamaktadır.

Servis süresi ne zaman başlamaktadır?

Genelde ülkemizde satıcı firmalar servis desteği vermemektedir. Ancak bu firmaların servis prosedürlerini aksatacağı anlamına gelmiyor. Yani ürünü ister servis noktasına ister mağazaya teslim etmiş olun fark etmez cihazı servis için teslim ettiğiniz an yasal süre başlamaktadır.

Serviste ürünüm değişti garanti süresi kaç gündür?

Serviste değişin ürününüzün garantisi ilk fatura tarihinizden itibaren devam etmektedir.

Kargodan ürün hasarlı geldi ne yapmalıyım?

Ürünü kargodan teslim aldığınızda hasarlı olduğunu fark ettiyseniz hasar tespit tutanağı tutturmanız gerekiyor. Aksi taktirde hiçbir hak idda edemezsiniz. Bu tutanak ile birlikte kargodan ürün bedelinin tanzim süreci başlatılacaktır.

Aldığım monitörde ölü piksel var değişim hakkım var mı?

Yeni yapılan düzenleme ile ölü piksel tespit edilen cihazınızın servis tarafından değiştirilmesi yada iade alınması gerekmetekdir.

Televizyon iade değişim prosedürü nasıl oluyor?

Televizyonlarda iade değişim servis kanalı ile ilerliyor. Markanızın en yakın servis birimini çağırıp sorunu belirtiyorsunuz. Sorun ilk 6 ay içerisinde oluşmuş ise DOA – DAP kapsamında değerlendirilir ve değişim yada iade kuponu basılarak tarafınıza teslim edilir. Süre 6 ayı geçmiş ise değişim yada iade için cihazdaki problemin giderilemez olması gerekiyor. Servis sorunu giderir ise değişim yada iade hakkınız maalesef doğmuyor.

Servise giden ürün yerine yedek ürün verilmesi hakkı nedir?

Servis istasyonu bulunmayan illerde ürünün servis süreci uzayacağından dolayı yerine kullanılabilecek muadil ürün isteme hakkınız vardır.

Elektronik üründe sıvı teması olduğunda servis kapsamına girer mi?

Sıvı teması yani ürünün üzerine herhangi bir sıvı dökülerek işlevselliğini kaybetmesi sonucu ürün garanti dışı kalmaktadır. Servis bu tarz durumlarda onarım için ücret talep etmektedir.

Telefonum düştü ve kırıldı ancak çalışıyor. Farklı bir donanımsal sorunda servis bakar mı?

Telefon yada elektronik ürünlerde fiziksel hasar olması durumunda ürün garanti dışı olmaktadır. Bu gibi durumlarda fiziksel hasar tespit edildiğinde öncelikle bu hasarın giderilmesi istenir ve ücret çıkartılır. Hasar giderildikten sonra diğer sorunlar garant, kapsamında değerlendirilecektir.

Sizden gelen sorular;

Bilgisayar iade değişim nasıl oluyor? Cep telefonu iade değişim hakları nelerdir? Ürün iade koşulları nelerdir? Beyaz eşya iade etmek istiyorum? Telefonumu iade etmek istiyorum? Yazıcı iadesi olur mu? Tüketim ürünlerinde iade hakkım var mıdır? Süpürge iade etmek istiyorum? Ürünümü iade almıyorlar? Telefonu koşulsuz iade hakkım var mıdır? Bilgisayarı koşulsuz iade hakkım var mıdır? 

“Elektronik eşya iade değişim koşulları | 2017 Tüketici hakları” üzerine 20 yorum

 1. talha says:
  • avatar Emre ASLAN says:
 2. Tayfun says:
 3. Veli says:
 4. Alperen says:
  • avatar Admin says:
 5. Kadir says:
 6. suayip says:
 7. Duygu says:
  • avatar Admin says:
 8. gulbahar says:
 9. onur says:
 10. Gülden Daşkın says:
 11. Yasemin says:
 12. Kübra says:
  • avatar EMRE ASLAN says:
 13. Ayse says:
 14. Ayse says:
 15. Ferda says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir