Kapat

Elektronik imza(E-imza) nedir? Nasıl alınır?

Anasayfa
HABER Elektronik imza(E-imza) nedir? Nasıl alınır?

Günümüzde internetin yaygın olarak kullanılması ile birlikte, fiziki işlemlerden dijital hizmetlere doğru artan oranda bir yönelme vardır.

Elektronik imza(E-imza), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları tarafından sunulan bir hizmettir. Elektronik imza(e-imza) hizmetini kullanabilmek için e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre Elektronik imza(e-imza), günlük hayatımızda kullandığımız ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip bir uygulamadır.

Elektronik imzanın gerekliliği elektronik ortamda yapılan işlemlerde bilgilerin değişmemesi kişinin günlük hayatta kullandığı ıslak imza ile aynı hükümlerde olması ve aynı yaptırımlara sahip olmasıdır.

Elektronik imzayı sadece gerçek kişiler kullanılmaktadır. Kurum ve kuruluşlar e-imza uygulamasını kullanamamaktadır.

E-imza kimlik doğrulaması E-devlet uygulamasından onaylanarak bu işlemleri yürüten ilgili kuruluşlara başvurmanız gerekmektedir.

  • Başvuru sahibinin üzerinde T.C. kimlik numarası açıkça yazılı nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve geçerli resmi kimlik belgesinin aslı,
  • Kurumsal başvurular için Ticaret Sicil Memurlukları’ndan son 6 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesinin aslı gerekmektedir.

Elektronik imza hakkında aklınıza takılanları veya sorularınızı bize Soru Cevap platformundan yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir