Kapat

Elektronik üründe taksit sayısı değişti!

Anasayfa
HABER Elektronik üründe taksit sayısı değişti!

Daha önce 2016 yılında yapılan düzenleme ile elektronik ürünlerde maksimum taksit sayısı 6 olarak belirlenmişti. Aynı düzenlemede cep telefonlarına taksit kaldırılmış ve tek çekim uygulaması hayata geçirilmişti. Bu uygulama sonrasında şirketler müşterilerine anlaşmalı oldukları bankalar aracılığı ile 24 aya kadar vadeli alışveriş kredisi imkanı sağlamaya başladılar. Dün ( 14.08.2018 ) itibari ile BDDK tarafından yapılan açıklamada bu uygulamalar ile alakalı değişikliklere yer verildi.

Yeni düzenleme ile Televizyon, Notebook, Masaüstü Bilgisayar, Küçük Ev Aletleri ve elektronik aksesuarlarda taksit sayısı 3’e düşürüldü. Yeni düzenleme bugün ( 15.08.2018 ) hayata geçmiş bulunmaktadır. Cep telefonlarında tek çekim uygulamasına devam edileceğide duyruldu.

Elektronik ürünlerin tamamını kapsayan düzenleme ile alakalı yapılan açıklamada taksitlerin 3’e düşürüldüğü ve elektronik ürün alımlarında kullandırılan alışveriş kredisinde taksit sayısınında 6 olarak belirlendiği söylendi.

Daha önce 24 aya kadar elektronik marketlerde kullandırılan alışveriş kredisine üst sınır geitirldi. Bu günden itibaren alışveriş kredisi maksimum 6 taksit olarak kullanıdırılabilecek karar resmi gazetede yayınlanmıştır.

BDDK’NIN TASLAĞINDA NELER VAR?

 Altında 4 taksit yerine peşin ödemeye geçiliyor.

 Elektronik eşyada taksit 6’dan 3’e düşüyor. 

 Havayolu, taşımacılık ve konaklamada taksitler 9’dan 6’ya indiriliyor.

 Tüketici kredisinde vade 24 aydan 6 aya düşüyor.

 

01.09.2018 Güncelleme;

Hangi ürüne kaç taksit yapılacağı bankalara ve firmalara bildirilen yazılarla kesinleşti. Buna göre;

Telefon Taksit Sayısı : Tek Çekim

Televizyon Taksit Sayısı : 3 Taksit

Aksesuar Taksit Sayısı : 3 Taksit

Notebook Taksit Sayısı : 6 Taksit

Küçük Ev Aletleri Taksit Sayısı : 6 Taksit

Bilgisayar Parçaları Taksit Sayısı : 6 Taksit

Beyaz Eşya Taksit Sayısı : 6 Taksit

 

Elektronik ürünlerde kredi kartına kaç taksit oluyor? Televizyonlara kaç taksit yapılıyor? Notebook kaç taksit yapılıyor? Telefon kaç taksit yapılıyor? Beyaz eşya kaç taksit yapılıyor? Biglisayar eşya kaç taksit yapılıyor? Telefona taksit geldi mi? Altında kaç taksit yapılıyor? Kredi kartı taksit seçenekleri nelerdir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Tik Tok telefon numarası ekleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir