Kapat

Elon Musk 100 Kişiyi Mars’a Taşıyabilecek SpaceX Planını Açıkladı

Anasayfa
HABER Elon Musk 100 Kişiyi Mars’a Taşıyabilecek SpaceX Planını Açıkladı

Milyarder iş adamı Elon Musk, geçtiğimiz günlerde 100 kişiyi Mars’a taşıyabilecek bir uzay aracına dair planlarını açıkladı.

SpaceX CEO’su Twitter üzerinde şu anda Teksas’ta yapım aşamasında olan prototip modelini takipçileri ile paylaştı.

Ayrıca takipçilerinden uzay aracı ve motoru ile ilgili gelen sorulara cevap veren Musk, motorun 150 ton yükü uzaya taşıyabilecek şekilde tasarlandığını belirtti.

Uzay aracının paslanmaz çelikten yapılacağını iddia eden bir kullanıcıya karşı ise Elon Musk aracın, ilk olarak 195o yıllarında üretilen Atlas roketine benzer materyallerden yapılacağını söyledi. Ayrıca, “Paslanmaz çelik doğru, ancak bu araçta farklı alaşımların karışımı kullanılacak ve araç farklı bir mimariye sahip olacak” şeklinde aktardı.

Başarılı girişimci ayrıca yörüngeye casus uydu yerleştirmek için Texas’tan fırlatılan Falcon 9’a dair detayları paylaştı.

Musk, “Uzay aracının fırlatılması için kullanılacak olan Raptor motorunun radikal bir şekilde yeniden tasarlandığını” söyledi.

Uzay aracına dair detayların prototipin test uçuşundan sonra gelecek yıl paylaşılması bekleniyor. Musk attığı Tweet’de “Texas’taki prototipin uçuşundan sonra Mart/Nisan gibi araçla ilgili tam bir teknik sunum yapacağım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir