Kapat

Elon Musk’ın SpaceX Şirketi Çalışanların %10’unu İşten Çıkarıyor

Anasayfa
HABER Elon Musk’ın SpaceX Şirketi Çalışanların %10’unu İşten Çıkarıyor

Los Angeles Times tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, Elon Musk’un sahip olduğu roket şirketi SpaceX çalışanlarının yaklaşık %10’unun işten çıkarılacağı belirtildi.

SpaceX’in LA Times’a yaptığı açıklama:

“Müşterilerimize hizmet vermeye devam etmek ve gezegenler arası uzay aracı ve uzay tabanlı küresel internet teknolojisini geliştirmeyi başarmak için, SpaceX daha yalın bir şirket haline gelmeli. Bu gelişmeler ayrı ayrı yapılsalar bile, diğer kuruluşların iflas etmesine sebebiyet vermişlerdir. Bunun sonucunda, ekibimizin yetenekli ve çalışkan üyelerinden bazılarını ayırmamız kaçınılmaz olmuştur.”

LA Times’a göre, SpaceX işten çıkarılan çalışanlara sekiz haftalık kıdem tazminatı ve farklı kariyer kaynakları sunuyor.

İşten çıkarmalar, SpaceX’in 500 milyon dolarlık bir yatırım fonu toplama planının açıklanmasının ardından bir aydan kısa bir süre sonra gerçekleşti. Şirket daha önce Nisan 2018’de 507 milyon dolar toplamayı başarmıştı.

Bu paranın muhtemelen iki iddialı projeye harcanması bekleniyor. Şirket, dünyayı ultra hızlı genişbant internetle kapsamak için Starlink’i geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Aynı zamanda insanları Mars’a taşımak için tasarlanan Big Falcon Rocket sisteminin (BFR) prototipi de şu anda inşa aşamasında.

SpaceX ayrıca Japon bir milyarderi ve bir sanatçı ekibini BFR’yi kullanarak Ay’ın etrafına göndermeyi ve dünyanın en hızlı ulaşım sistemini oluşturmayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir