Kapat

Elon Musk’ın Tesla Aracı Yörüngede Dönmeye Devam Ediyor

Anasayfa
Bilim Elon Musk’ın Tesla Aracı Yörüngede Dönmeye Devam Ediyor

Tam bir yıl önce gerçekleştirilen SpaceX roket fırlatılışında Elon Musk’ın kişisel Tesla aracı uzayın derinliklerine doğru serüvenine başlamıştı.

Yazılımcı Ben Pearson tarafından geliştirilen Where is Roadster? (Roadster Nerede?) isimli web sitesi, Tesla’nın Güneş etrafındaki konumunu takip ediyor. Site üzerinden aracın konumuna detaylı bir şekilde ulaşmak mümkün.

An itibariyle siteyi kontrol ettiğimiz zaman aşağıdaki bilgilere ulaşıyoruz.

Pearson’ın hesaplamalarına göre elektrikli araç şu anda Dünya’dan 364,442,754 km uzakta ve 8,226 km/s hızla uzaklaşıyor. Araç aynı zamanda Mars’tan 263,213,076 km uzakta hareketine devam ediyor.

Şu anda SpaceX tarafından geliştirilme aşamasında olan Starship uzay aracı ile Musk Mars’a insan taşımayı amaçlıyor.

Arabanın Dünya ile yakın bir temasta bulunabilmesi için 2091 yılına kadar beklememiz gerekecek. Belki gelecekte SpaceX bir Starship gönderir ve Roadster’ı alarak Dünya’ya geri getirir. O zaman Starman’ın uzayın zorlu koşullarından kurtulup kurtulmadığını ve nasıl bir hal aldığını yakından görebiliriz.

Ayrıca David Bowie’nin Space Oddity şarkısını çalarak uzayda yol alan araç, bataryası bitene kadar çalışmaya devam ederse şarkıyı yaklaşık 99,000 kere çalmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir