Kapat

Elon Musk’ın Trafiğe Çare Olacak Dev Tüneli Açıldı

Anasayfa
HABER Elon Musk’ın Trafiğe Çare Olacak Dev Tüneli Açıldı

Milyarder girişimci Elon Musk, Los Angeles trafiğine karşı iddialı bir çözüm olarak başlattığı yeraltı transit girişiminin tamamlandığını Salı günü kamuoyuna açıkladı.

Büyük açılış sırasında araçlardan geçiş için ücret alındı. Musk, canlı yayında yaptığı 30 dakikalık bir sunumda yeni bitirilen 1.83 km’lik tünelin, Boring Company öncülüğünde ucuz ve hızlı bir şekilde bitirildiğini söyledi.

Musk, bu tünelin, yayaların ve araçların trafikten kurtularak yer altından yolculuk edebileceği bir yer ağının oluşturulması için ilk adım olduğunu belirtti. Trafik sorunu ile tanınan Los Angeles, Amerika’nın en kalabalık şehirlerinden bir tanesi.

Elektrikli araba üreticisi ve enerji şirketi olan Tesla Inc’in yöneticisi olan Musk, 2016 Aralık ayında Twitter üzerinden “Los Angeles trafiğinin onu delirttiğini” ve “sıkıcı bir makine inşa ederek, kazmaya başlayacağını” söylemişti.

Musk, kazı, iç altyapı, aydınlatma, havalandırma, güvenlik sistemleri, iletişim ve diğer maliyetler de dahil olmak üzere tünelin toplam 10 milyon dolara mal olduğunu açıkladı.

İşlem sırasında daha yüksek güçlü delme makineleri, daha dar tüneller kazma, kir sökme hızını artırma ve eş zamanlı kazı ve takviye dahil olmak üzere birçok maliyet düşürücü yenilikten yararlanıldı.

Musk, bu yılın başlarında tünelden geçiş için ücret alınmayacağını vaat ederek bir heyecan yaratmıştı. Şirket yaptığı açıklamada “inanılmaz derecede yüksek talebi” gerekçe göstererek, tünelin sadece “sadece davetiye ile” kullanıma açık olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir