İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Kripto Para

Enayiler için Kripto Para: Bitcoin ve Ötesi

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, 2020 karantinalarının başlamasından bu yana büyük bir coşku yarattı. Mayıs 2020’den bu yana Bitcoin’in değerinin %470 artması, her zamankinden daha fazla insan Bitcoin’e yatırım yaptığını gösteriyor. Bu artış kısmen yeni tanınan ve para kazanmayı isteyen yatırımcıların oyuna girmesinden kaynaklanıyor. Diğerleri ise tasarruflarını korumak isteyen sıradan insanlar. Ancak her üç yatırımcıdan biri Bitcoin konusunda pek bilgili sayılmaz. Bu hızlı ve okunması kolay kılavuz, bazı temel ilkeleri açıklamaktadır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, tıpkı dolar veya pound gibi fiat para birimleri gibi bir değişim aracı ve bir değer deposudur. Değer deposu, bir bireyin değere sahip olduğuna inandığı ve genellikle dolar cinsinden temsil edilen herhangi bir şeydir. Bir şeyin değeri, satın alma gücü veya satın alınabileceği miktar ile de gösterilebilir. Değişim aracı, herhangi bir mal veya hizmeti satın almak için kullanılan araçtır. Bir kişi bir Bitcoin ile bir araba satın alırsa, Bitcoin arabayı satın almak için kullanılan araçtı.

Bitcoin ve fiat para birimi arasındaki temel fark, kişinin kağıt dolar veya pound hissedebilmesidir. Bitcoinler tamamen dijital olup fiziksel bir forma sahip değiller. Ek olarak Bitcoin basılmıyor, madenciliği yapılıyordur. “Madenciler” bir blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için büyük bilgi işlem gücüne sahip özel bilgisayarları kullanarak Bitcoin madenciliğini yaparlar. Birisi bir işlemi başarıyla doğruladığında o kişi hizmet karşılığında Bitcoin alır. Blok zinciri, büyün işlemlerin blok zincirinin bloklarına kaydedildiği bir defter gibidir. Yeni bir işlem olduğunda, zincire ek bir blok eklenir.

Her Bitcoin kullanıcısına benzersiz bir adres atanır ve her sanal paranın belirli bir anahtarı vardır. Adres, sanal paraların gönderilebileceği bir yer olarak hizmet eden bir tanımlayıcıdır. Özel anahtarlar, sahiplerinin sanal paralarına güvenli bir şekilde erişmelerini sağlayan ve onları çevrimiçi hırsızlardan koruyan şifreleme biçimleridir.

Bitcoin, fiat veya kripto para ile borsalarda alınıp satılır, ancak bazı platformlar fiat para ile kripto para işlemlerini yapılmasına izin vermiyor. İlk kez kripto para birimi alanlar, kripto işlemleri için fiat paralarını sağlayan bir hizmet bulmalıdır.

Borsalar Anonim mi?

Bütün borsalar anonim değildir ve anonimlik, insanların kripto para birimleri kullanmasının nedenlerinden biridir. Coinbase ve Kraken gibi kripto para dönüştürücü KYC ve çeşitli tanımlama talepleri vardır. Ancak Godex.io’da kimlik tanımlama prosedürü olmayan kripto para dönüştürücü bulmak mümkündür. Burada kullanıcılar ayrıca sabit döviz kurları, 5 ila 30 dakika arasında işlenen siparişler ve 201 kripto para birimine erişim gibi avantajlardan da yararlanabilirler.

Bitcoin Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Bitcoin bir değişim aracı olduğu için satıcının kabul ettiği herhangi bir mağazada kullanılabilir. Sanal paralar, “cüzdan” adı verilen programlarda veya cihazlarda depolanır ve her cüzdan olmasa da çoğu bir mobil uygulamaya, banka kartına veya başka bir ödeme yöntemine bağlıdır.

Bitcoin’i kabul eden satıcıların işletmelerinde QR kodları vardır. Sanal para harcamak için akıllı telefonun kamerasını koda doğrultup kodu tarayın. Uygulama, ödemeyi satıcıya gönderir. Cüzdana bağlı bir banka kartı kullanıyorsanız kart ile ödeme gerçekleştirin. Ödeme otomatik olarak yapılacaktır.

Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimlerine Nasıl Yatırım Yapılır?

Bitcoin sadece bir değişim aracı değil, aynı zamanda yüksek değeri nedeniyle kazançlı bir yatırım da olabilir. Akıllı bir strateji izleyerek ve içerdiği riskleri bilerek başarılı bir yatırımcı olmak mümkündür.

Düşük Alıp Yüksek Sat

Herhangi bir şeye yatırım yapmanın ilk kuralı, fiyat düştüğünde satın almak ve hızla yükseldiğinde satmaktır. İndirimli fiyattan Bitcoin satın almaktan korkmayın çünkü eninde sonunda yükselecektir. Ancak, fiyat katlanarak yükselmeye başladığında buna takılıp kalmayın. Er ya da geç düşecek ve düşünceli yatırımcılar ne zaman duracaklarını bilmelidir.

Piyasaya ne zaman girip çıkacağınızı bilmenin en iyi yolu haberleri okumaktır. Coin Telegraph gibi yayınlar, fiyatların yükselmesine ve düşmesine neden olabilecek olayları detaylı bir şekilde analiz ederler.

Çeşitli Portföye Sahip Olmak

Altın gibi, Bitcoin de oldukça spekülatif olup büyük bir hacimde satış, piyasayı çökertebilir. Akıllı yatırımcılar sahip oldukları her şeyi Bitcoin’e koymamalıdır. Bunu yapmak, kişinin tüm varlıklarını kaybetmesi anlamına gelebilir. Diğer kripto para birimlerine yatırım yapın ve fonlarınızı koruyabilecek yatırım/hedge fonlarına veya gayrimenkullere para yatırın.

Nihai düşünceler

Bitcoin parlak geleceği vaat eden bir yatırımdır, ancak kişinin neye yatırım yaptığını önceden tamamen kavraması gerekir. Yatırım yapmanın ilk kuralı, anlamadığınız bir şeye para yatırmamaktır. Fakat başarılı olabileceğine inanan bunu denemeli. Piyasayı inceleyip mali durumunuzu akıllıca yönetmek için yeterli bilgi edinin.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Kripto Para

Nervos Network (CKB),koruma merkezli, ulaşıma açık, izin gerektirmeyen varlık deposu Blockchain’in ve Nervos ağının temel katmanı olarak tanımlanmaktadır. Blockchain, küresel fikir birliği ile doğrulanan...

Kripto Para

Kripto para borsasına 24 Ekim 2017 tarihinde giriş yapan KuCoin, dünyanın en ünlü merkezsiz borsalarından bir tanesidir. Eylül 2017 tarihinde kurulan şirket şuan için...

Kripto Para

Binance dün itibariyle 15’nci Launcpool projesini faaliyete geçirmiş bulunuyor. Launchpool üzerinden stake yapılarak elde edilecek Bitcoin Standart Hashrate Token (BTCST), Binance Smart Chain üzerinde...

Çözüm

Dünyanın en çok tercih edilen kripto para borsası olan Binance hakkındaki merak edilenleri incelemeye devam ediyoruz. Henüz Binance hesabı olmayan ve yerli borsalarda kripto...