Kapat

Facebook ‘Gizlilik Odaklı’ Bir Platform Haline Gelecek

Anasayfa
HABER Facebook ‘Gizlilik Odaklı’ Bir Platform Haline Gelecek

Veri ihlali, gizlilik skandalları ve tartışmalı kararlarından sonra, Mark Zuckerberg şimdi Facebook’un “gizlilik odaklı” bir sosyal ağ olmasını istiyor.

Facebook’a karşı olanlar ise bu karar karşısında gülmekten kendilerini alamadı. Facebook şu ana kadar kullanıcıların daha fazla paylaşım yapmasını teşvik ederek daha çok kişisel veri elde ediyor ve böylece reklam gelirlerini her zaman artırabiliyordu.

Facebook kullanıcı verilerinden bu kadar para kazanırken, gerçekten ‘gizlilik odaklı’ bir karar verebilir mi?

Facebook ne önerdi?

Facebook’un yöneticisi Mark Zuckerberg 3.200 kelimelik bir blog yazısında, , “gizlilik odaklı iletişim”in gelecekte daha önemli olacağını söyledi.

Zuckerberg, Facebook’un aşağıda belirtilien konuları araştırdığını söyledi:

  • tüm mesajlaşma servislerine uçtan uca şifreleme ekleyerek sohbetlerin “bilgisayar korsanları, hükümetler” veya Facebook tarafından görülmemesini sağlamak
  • kaybolan fotoğraflar, durum güncellemeleri ve hatta özel mesajlar dahil olmak üzere Facebook’ta yayınlanan içeriğin “kalıcılığını azaltmak”
  • Facebook Messenger, Instagram ve WhatsApp öğelerinin birleştirilmesi, böylece iletilerin üç uygulama arasında da gönderilip alınabilmesi

Ancak, herkese açık olarak paylaşılan gönderilerin, diğer insanlara ilham olabilmesi için kalacağı vurgulandı. Ayrıca, şirketin “insan haklarının ihlal edildiğine dair bir kayıt” bulunan ülkelerde veri merkezleri kurmayacağı da belirtildi.

Kaynak: BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir