Kapat

Facebook Kullanıcıların Özel Mesajlarını Netflix ve Spotify ile Paylaştı

Anasayfa
HABER Facebook Kullanıcıların Özel Mesajlarını Netflix ve Spotify ile Paylaştı

Son günlerde veri paylaşım anlaşmaları ile başı belada olan Facebook hakkında her gün farklı bir durum açığa çıkıyor.

The New York Times tarafından aktarıldığı üzere şirketin ortaklıklarını anlatan iç belgelere dayanan olay, Apple, Amazon, Microsoft, Spotify ve Netflix gibi şirketlerle iş ortaklığının daha önce açıklanmamış yönlerini anlatıyor. Bazı durumlarda, şirketlerin anlaşma bitmesine rağmen bile verilere erişebildiği belirtiliyor.

Facebook ve şirket ortaklarının yaklaşık 50 eski çalışanı ile yapılan röportajlar ve dokümanlar, Facebook’un bazı şirketlere veri koruma kanunlarına rağmen erişim izni verdiğini ortaya koyuyor.

Belgelerde açıklanan anlaşmalar, çevrimiçi perakendeciler ve eğlence siteleri, otomobil üreticileri ve medya kuruluşları ve teknoloji şirketleri de dahil olmak üzere 150’den fazla şirkete fayda sağladı. Kayıtlara göre, şirketler bu anlaşmalar sayesinde ayda yüz milyonlarca insanın verilerine erişti. 2010 yılında imzalanan anlaşmaların hepsinin 2017 yılına kadar aktif kaldığı ve hatta günümüze kadar etkili kalan anlaşmaların yer aldığı belirtiliyor.

Bu yılın başlarında Times ve Wall Street Journal tarafından aktarılan haberlerde, kullanıcıların muhtemelen farkında olmadığı çeşitli veri paylaşım ortaklıkları açığa çıkarıldı. İşte bu anlaşmalardan bazıları:

  • Apple’ın kullanıcıların Facebook bağlantılarına ve takvim girdilerine erişmesine izin vermek. Ayrıca kullanıcının veri paylaşımını kabul etmediği durumlarda bile halihazırda olan ortaklık gereği verileri Apple ile paylaşmak. Apple daha sonra Times‘a yaptığı açıklamada özel erişim izinlerinden haberleri olmadığını ve tanımlanan verinin kullanıcının cihazını terk etmediğini söyledi.
  • Amazon’a kullanıcıların isimlerini ve iletişim bilgilerini vermek. Amazon bu bilgileri “uygun olarak” kullandığını açıkladı ve diğer sorulara cevap vermedi.
  • Microsoft arama motoru Bing‘e, kullanıcının arkadaşlarının isimlerini ve diğer profil bilgilerini görmek için erişim izni vermek. Microsoft daha sonra bu verileri sildiğini söyledi. Facebook, yalnızca “herkese açık” olarak ayarlanmış kullanıcı verilerinin Microsoft’a aktarıldığını açıkladı.
  • Kullanıcıların özel Facebook mesajlarına erişebilmesi için Spotify, Netflix ve Kanada Kraliyet Bankası’na erişim izni vermek.

Önümüzdeki günlerde Facebook’un bu konularda çok daha fazla problem yaşayacağı belirtiliyor. Bu sorunun nereye kadar gideceği ise merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir