Kapat

Facebook, Terörle Alakalı 14 Milyondan Fazla İçeriği Kaldırdı

Anasayfa
HABER Facebook, Terörle Alakalı 14 Milyondan Fazla İçeriği Kaldırdı

Facebook bu yıl Eylül ayına kadar, IŞİD, El Kaide ve diğer terör örgütleri ile alakalı 14 milyondan fazla içeriği platformdan kaldırdığını duyurdu.

İkinci çeyrekte 9.4 milyon içerik kaldırdığını açıklayan Facebook, içeriğin büyük çoğunluğunun tekrar yüzeye çıkarılan eski içerikler olduğunu belirtti.

Küresel Politika Yönetim Müdürü Monika Bickert, “Hem ikinci hem de üçüncü çeyrekte, IŞİD ve El Kaide içeriğinin yüzde 99’undan fazlasını, herhangi bir kişi tarafından bildirilmeden önce platformdan kaldırdık” ifadesini kullandı.

Facebook Terörle Mücadele Politikası Başkanı Brian Fishman, “Artık, IŞİD veya El Kaide propagandası yapan Facebook yayınlarını değerlendirmek için makine öğrenimini kullanıyoruz” dedi.

Makine öğrenim aracının, gönderinin terör propagandası yaptığından emin olduğu durumlarda ise gönderi otomatik olarak kaldırılacak.

Bickert, şu anda 19 dilde çalışmakta olan, Facebook politikasını ihlal eden metin mesajlarını algoritmik olarak belirlemek için deney yaptıklarını ve şimdi de terörizm propagandası yapan içeriği tespit etmek için ses ve metin karıştırma teknikleri kullandıklarını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir