Kapat

Facebook, WhatsApp Durum Kısmına Reklam Koymaktan Vazgeçti

Anasayfa
HABER Facebook, WhatsApp Durum Kısmına Reklam Koymaktan Vazgeçti

The Wall Street Journal tarafından aktarılan bir habere göre Facebook, ünlü mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın Durum kısmına reklam koyma planlarından vazgeçti. 2018 Ekim ayında yetkililer tarafından da onaylandığı üzere, Instagram’daki hikayelere benzer şekilde çalışan WhatsApp Durum kısmına reklam yerleştirilmesi fikri bir seneden fazladır konuşuluyor. Ancak şimdilik bu karardan vazgeçilmiş gibi görünüyor.

WSJ tarafından belirtildiği üzere “konuya yakın kaynaklar”dan alınan bilgiye göre reklamları uygulamaya entegre etmekten sorumlu ekibin dağıtıldığı ve daha önce yapılan çalışmaların uygulamanın kodundan silindiği belirtildi.

Buna karşılık Facebook’un reklam planlarından tamamen vazgeçmesi gibi bir durum söz konusu değil. Şimdilik WhatsApp Business üzerinden gelir elde etmeyi planlayan uygulama ileride farklı bir şekilde WhatsApp uygulamasına reklam entegre edebilir.

Reklam konusu WhatsApp/Facebook için uzun süredir süregelen bir bilinmezliğin parçası konumunda yer aıyor. Uygulamanın kurucu ortağı olan Jan Koum 2012 yılında yaptığı bir açıklamada reklamlara estetiği bozduğu, insanların zekalarına hakarette bulunduğu ve düşüncelere müdahale ettiği sebebiyle karşı çıktığını belirtmişti. Facebook tarafından gerçekleştirilen satın alma sonrasında 2016’da güncellenen kullanım şartları yine değişmemişti. Ancak veri madenciliğine ve reklamlara bel bağlayan Facebook ve reklam karşıtı Jan Koum arasındaki fikir ayrılıkları sebebiyle Jan Kaum geçtiğimiz yıl Facebook’tan ayrılık kararını duyurmuştu.

Facebook’un ileride uygulamaya reklam yerleştirmesinin 1.5 milyarlık kullanıcı kitlesini ne şekilde etkileyeceği henüz belli olmasa da, bunun riskli bir hamle olacağı kaçınılmaz bir gerçek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Zuckerberg Hakkında Bomba İddia!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir