Kapat

Facebook, WhatsApp Para Transferleri İçin Bir Kripto Para Geliştiriyor

Anasayfa
HABER Facebook, WhatsApp Para Transferleri İçin Bir Kripto Para Geliştiriyor

Facebook Inc., Hindistan’daki havale piyasasına odaklanarak, kullanıcıların WhatsApp mesajlaşma uygulamasında para aktarmalarını sağlayacak bir kripto para birimi üzerinde çalışıyor.

Şirket, dalgalanmayı en aza indirgemek için kripto parayı ABD dolarına sabitleyecek. Hala strateji ve plan üzerinde çalışan Facebook’un bu kripto parayı yakın bir gelecekte çıkartmayacağı belirtiliyor. Dijital paranın değerini korumak için kullanılacak olan para birimleri de plan dahilinde incelenecek. 

Eski PayPal başkanı David Marcus’ı Messenger uygulamasının başına getiren Facebook’un, finansal hizmetlerde bir hamle yapması bekleniyordu. Marcus daha sonra şirketin Blockchain girişimlerinden sorumlu oldu ancak detaylar kamu ile paylaşılmadı. Blockchain konusunda onlarca kişiyi işe alan Facebook’un şu anda 40 kişilik bir Blockchain ekibi bulunuyor. 

Şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, “Diğer birçok şirket gibi, Facebook da Blockchain teknolojisinin gücünü kullanmanın yollarını araştırıyor” dedi. “Bu yeni küçük ekip, birçok farklı uygulamayı araştırıyor. Daha fazla detayı paylaşamayız” şeklinde devam etti. 

Bu proje ile birlikte Facebook bu anlamda ilk büyük teknoloji şirketi olacak. Şirketin Hindistan’la olan ilişkisi, özellikle de WhatsApp üzerinden yayılan bazı sahte haberler yüzünden birçok probleme yol açtı. Bunlara rağmen, Facebook ülkedeki muazzam büyüme fırsatını değerlendirmek istiyor. Hindistan’da şu anda 480 milyon internet kullanıcısı var. Forrester Research Inc.’e göre bu sayının 2022’ye kadar 737 milyona ulaşması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Bitcoin 3,900 Dolar Sınırını Zorluyor : 2019 Öngörüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir