Kapat

Facebook, Yapay Zeka ile İçerik Filtreleme Planını Açıkladı

Anasayfa
HABER Facebook, Yapay Zeka ile İçerik Filtreleme Planını Açıkladı

Geçtiğimiz günlerde New York Times tarafından açıklanan Facebook’un kriz anlarında müdahale stratejilerinin yetersiz olduğunu belirten raporunun ardından Mark Zuckerberg, yeni geliştirilen yapay zeka sistemleri sayesinde Facebook üzerinden paylaşılan ve yayın standartlarını ihlal etmese de rahatsız edici ya da rahatsız edici olabilecek içerikleri otomatik olarak engelleyebilecek bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Hayata geçirilecek bu yapay zeka sistemi sayesinde rahatsız edici veya rahatsız edici olabilecek belirli içerik türleri otomatik olarak engellenebilecek. Bu yeni yapay keza sisteminin Facebook üzerinde 2019 yılında kullanılması bekleniyor.

Zukerberg, yaz aylarında başlatılan bir yapay zeka programında yaşanan gelişmelerin daha kontrollü olması için sürecin biraz yavaş ilerlediğini kaydetti.

Hatırlayacağınız üzere Temmuz ayında Facebook araştırmacıları, tekniklerini geliştirdikçe yapay zeka ürünü sohbet robotlarının kendiliğinden, adeta insan gibi,  daha önce olmayan bir dil geliştirdiklerini keşfetmişti. Keşif sonrasında, yapay zekanın nasıl olup da kendi dilini geliştirmeyi başardığı konusunda ise ellerinde hala çok az bilgi var. Bu gelişme üzerine o dönem bu yapay zeka sistemi kapatılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir