Kapat

Facebook’ta Telefon Numaranız İle Aramalarda Görünüyor Olabilirsiniz

Anasayfa
HABER Facebook’ta Telefon Numaranız İle Aramalarda Görünüyor Olabilirsiniz

Facebook, başka bir gizlilik sorunu ile birlikte yeniden gündeme geldi. Kullanıcılara telefon numaralarını kaldırmak için bir seçenek sunmayan sosyal medya platformu, iki adımlı doğrulama işlemi için telefon numaralarını ekleyen kullanıcıların, bu numaralar ile arama sonuçlarında görüntülenmesine sebep oldu.

Facebook, çevrimiçi olarak çeşitli hesap sistemlerinde nispeten yaygın olan bir doğrulama sistemi olan iki adımlı doğrulama kullanımını teşvik ederek, bunun sonucunda kullanıcıların telefon numaralarını eklemelerini talep ediyor. Facebook’ta bu telefon numarası hesapla ilişkilendiriliyor, ancak kullanıcılar bu bilginin profilinde görünmesini gizleyerek başkalarının görmesini engelleyebiliyor.

Ancak Twitter üzerinde bazı kullanıcılar tarafından belirtildiği üzere, iki adımlı doğrulamaya telefon numarasını ekleyen ve profillerinde bu bilginin görünmesini engelleyen kullanıcıların, numaraları yapılan arama sonuçlarında görüntülendiği ortaya çıktı.

Aynı zamanda, TechCrunch, bir kullanıcıyı telefon numarası ile arayabilecek seçenekleri sınırlamanın yolları olsa da, tamamen devre dışı bırakmanın mümkün olmadığını belirtti.

Facebook sözcüsü Jay Nancarrow, “yeni olmayan” ayarların “profilinize eklediğiniz herhangi bir telefon numarası için geçerli olduğunu ve hiçbir özelliğe özgü olmadığını” aktardı.

Telefon numarası sadece iki adımlı doğrulama kullanımına sunulmuş olsa da, bu durumun Facebook’un kullanıcıları izlemesi ve reklam hedefleri oluşturması için farklı yollar sağladığı belirtildi.

Kaynak: AppleInsider

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir