Kapat

Facebook’un Hatası 6.8 Milyon Kullanıcının Fotoğrafını Açığa Çıkardı

Anasayfa
HABER Facebook’un Hatası 6.8 Milyon Kullanıcının Fotoğrafını Açığa Çıkardı

Facebook veri skandalları ile gündeme gelmeye devam ediyor. Şirket sebep olduğu bir hata ile yaklaşık 6.8 milyon kullanıcının özel fotoğraflarını açığa çıkarmış olabilir. Hata, yapılan açıklamanın ardından düzeltildi ancak 12 gün boyunca sistemde yer almaya devam etti.

Facebook tarafından açıklandığı üzere, hata şöyle çalışıyor: kullanıcılar zaman tünellerindeki fotoğraflar için üçüncü parti bir uygulamaya erişim izni verdiği durumda, bu uygulamalar Facebook Hikayeler ve Facebook Marketplace gibi yerlerdeki fotoğraflara da erişebiliyor. Hatta daha kötüsü, uygulamalar Facebook’a yüklenmiş ancak kullanıcı tarafından henüz yayınlanmamış fotoğrafları bile görüntüleyebiliyor.

Facebook, platforma yüklediğiniz ancak daha sonra yayınlamaktan vazgeçtiğiniz fotoğrafları sistemde tutmaya devam ediyor. Eğer vazgeçer ve fotoğrafı yayınlamaya karar verirseniz, Facebook fotoğrafı 3 gün boyunca saklıyor.

Hatayı Düzeltme Süreci

Yaklaşık 1500 adet üçüncü parti uygulama yanlışlıkla olması gerekenden daha yüksek bir erişim izni elde etti. Facebook bu uygulamaların geliştiricilerine ulaşmaya devam etse de, uygulamaların kullanıcıların fotoğrafları ile ne yaptığı henüz bilinmiyor.

Facebook yetkilisi Tomer Bar: “Bu hatadan dolayı üzgünüz. İleride bu uygulamalar için bazı geliştirici araçları yayınlayarak bu olaydan etkilenen kullanıcıların belirlenmesini sağlayacağız. Geliştiriciler ile birlikte çalışarak etkilenen fotoğrafların silinmesini planlıyoruz” açıklamalarında bulundu.

Eğer bu durumdan etkilendiyseniz, Facebook’a giriş yaptığınızda bir uyarı mesajı görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir