Kapat

Facebook’un Yasaklanan Araştırma Uygulamasına Dair Rapor Yayınlandı

Anasayfa
HABER Facebook’un Yasaklanan Araştırma Uygulamasına Dair Rapor Yayınlandı

Facebook tartışmalı araştırma uygulaması ile büyük oranda gençlerin kullanım istatistiklerini hedefleyerek, birçok veri elde etti.

Facebook, TechCrunch tarafından yürütülen bir soruşturmanın sonucunda uygulamanın gençlerden veri toplamak için kullanıldığının tespit edilmesi üzerine Onavo VPN uygulamasını Play Store’dan kaldırmak ve tüm pazar araştırma programlarını sonlandırmak zorunda kaldı. Rapor yayınlandıktan sonra, Apple uygulamayı App Store’dan derhal kaldırarak, bu duruma tepki gösterdi.

Facebook’un Kamu Politikası Başkanı Kevin Martin, ABD’li Senatör Mark Warner’ın mektubuna verdiği yanıtta, “Facebook Araştırma Uygulaması Apple iOS platformunda sona erdiğinde, bizimle verilerini paylaşan kullanıcılardan %5’inden daha azını gençler oluşturuyordu” dedi.

Aynı yayına göre, yüzde 5 oranının aslında yalnızca son zamanlarda araştırma programında kayıtlı olan toplam genç sayısını belirttiği ifade edildi. Rapora göre, programın tüm zaman aralığına bakıldığında toplam genç katılımcı sayısının yüzde 18’e ulaştığı belirtiyor. Bu yüzde, elbette, etkin olmayan ve uygulamayı kaldıran kişilerin sayısını da içeriyor.

Facebook yaptığı basın açıklamasında, “katılımcı tüm gençlerin imzalı ebeveyn onayı formlarıyla programa katıldığını” söyledi. Ancak Senatör Warner’a daha önce verilen yanıtta, Facebook, “genç kullanıcılar için imzalı bir ebeveyn onayı formu talep etmediklerini ancak, potansiyel katılımcıların 18 yaşın üzerinde olduklarını onaylamaları veya ebeveyn onayı için başka kanıtlar sağlamaları gerektiğini” söylemişti.

Kaynak: FirstPost

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir