Kapat

Gelecekteki Su Altı Robotları Balık Atıklarını Yiyerek Pillerini Şarj Edebilecek!

Anasayfa
Bilim Gelecekteki Su Altı Robotları Balık Atıklarını Yiyerek Pillerini Şarj Edebilecek!

ABD Donanması, gözetim görevlerinden muayene veya keşif görevlerini yerine getirmeye kadar geniş bir uygulama yelpazesi için kullanılabilecek sualtı robotlarıyla ilgileniyor. Ancak, havadaki dronlarda olduğu gibi, sualtı robotları da sahip oldukları sınırlı miktarda pil ömründe en büyük zorluklardan biriyle karşı karşıya. Bu, özellikle uzun süre batık kalmalarını gerektiren uzun mesafeli görevler söz konusu olduğunda belirli manevrayı ciddi bir şekilde sınırlıyordu.

Neyse ki, bir çözüm elimizin altında olabilir ve bu çözüm göz alıcı olmaktan uzak olsa da, güç rezervleri azaldığında yüzme robotları için bir oyun değiştirici olabileceğini kanıtlayabilir. Fikir tam olarak şöyle: deniz tabanındaki organik madde ile beslenen mikrobiyal yakıt hücrelerini kullanmak. Pratik anlamda, bunun anlamı, balık kakasını aşağı çekerek kendini güçlendirmesidir. işte tam olarak bu döngü ile kendi kendine yetebilen bir model yaratılmak isteniyor.

Mikrobiyal yakıt hücreleri, okyanusun en derin kısımlarında bol miktarda bulunuyor olması gereken bu malzemeyi hasat eder ve daha sonra elektriğe dönüştürür. San Diego’daki Naval Information Warfare Center Pasific’teki Meriah Arias-Thode, İngiliz bilim dergisi New Scientist’e su altı robotlarının bu özelliği hakkında ” biyoloji tarafından yapılmış birer batarya gibiler” dedi.

Şimdiye kadar, ekip, su asitlik seviyelerini izlemek için de dahil olmak üzere bir dizi temel sensöre güç sağlamak için üç mikrobik yakıt hücresinin kullanımını sergiledi. Bu cihazlar normalde sualtında sadece birkaç hafta sürülebilir iken, mikrobiyal yakıt hücreleri kullanılarak güçlendirilmiş bir sensör onları sekiz ay sürülebilir hale getirecek anlamına geliyor.

 işte gelecekte adından çok daha fazla sözettirecek olan su altı robotlarından bir prototip

Teknolojik gelişmelerden haberdar olmak için Teknobur’u takipte kalın..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Galaxy S10 X Samsung'un İlk 5G Telefonu Olacak

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir