Kapat

Google Chrome Şifre Kontrol Eklentisi “Password Checkup” Yayınlandı

Anasayfa
HABER Google Chrome Şifre Kontrol Eklentisi “Password Checkup” Yayınlandı

Açığa çıkarılan milyarlarca şifre ve kişisel bilginin dolaştığı internetin ücra köşelerinde potansiyel sızıntı tehditlerine ayak uydurmak oldukça zor bir iş. Bundan dolayı Google, Güvenli İnternet Haftası’nda kullanıcıların güvenliğini sağlamaya yönelik çabalarının bir parçası olarak kullandığınız şifrelerin herhangi bir sızıntıda ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol eden bir Chrome eklentisi yayınladı.

“Password Checkup” adı verilen Chrome tarayıcı uzantısı bugün kullanıma sunuldu. Eklenti, web sitelerinde oturum açmak için kullanılan kimlik bilgilerini Google tarafından tutulan milyarlarca ele geçirilmiş hesabın kimlik bilgileriyle güvenli bir şekilde denetliyor. Google’ın suistimal karşıtı araştırma başkanı Elie Bursztein, hizmetin arkasındaki protokolün hesap güvenliğini güvenli bir şekilde kontrol etmek için standart olarak sunulduğunu ve arayüzün gelecekte bir uygulama arayüzü olarak sunulabileceğini söyledi.

Parola ihlallerini kontrol etmek oldukça hassas bir işlem. Google’ın güvenlik ekibi bir süredir Google Apps kullanıcıları için şifre kontrolü yapıyor, ancak aynı zamanda kullanıcıların kimlik bilgileri için de aynı şeyi yapmak çok daha hassas bir protokol gerektiriyor. Google çalışanı Kurt Thomas, kullanıcıların şifrelerini ve hesaplarını Google’a açıkça vermek istemediğini ve “Google’ın herkese açık olarak paylaşmak istemediği bir veri seti olduğunu” söyledi. Bu yüzden, “Password Checkup”, gizli bir arama dizini oluşturmak için “körleme” adı verilen bir teknik kullanarak platformu korumak için anonimleştirme ve şifreleme kombinasyonunu kullanıyor. Kimlik bilgileri, Google’ın veritabanı için bir arama anahtarı oluşturmak üzere bir Argon2 karma işleviyle anonim hale getiriliyor ve Elliptic Curve şifreleme ile şifreleniyor.

Siz de Chrome tarayıcınız için eklentiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Şifre Güvenliği uzantısı
Şifre Güvenliği uzantısı
Developer: google.com
Price: Free
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  İnternetin karanlık yüzü: Deep Web

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir