Kapat

Google Doodle’da Bugün – Duygu Asena Kimdir?

Anasayfa
HABER Google Doodle’da Bugün – Duygu Asena Kimdir?

Önemli kişilere ve özel günlere dair çeşitli bilgileri arama sayfasında hazırladığı Doodle aracılığı ile kullanıcılarla buluşturan Google, bu özel günlerin hatırlanmasını daha kolay bir hale getiriyor. Tarihte önemli roller üstlenmiş kişilerin doğum veya vefat günlerini bizlere özel bir şekilde duyuran Google, son bir kez bu önemli kişiliklere saygı sunmamızı mümkün kılıyor.

An itibariyle Google arama sayfasında Duygu Asena’nın 73. doğum günü için hazırlanan Doodle yer alıyor. Peki, Duygu Asena kimdir?

Duygu Asena Kimdir?

İstanbul’da 19 Nisan 1946 tarihinde doğan Duygu Asena, o dönemde CHP milletvekili olarak görev yapan Ali Şevket Öndersev’in torunu olarak dünyaya gelmiştir. Duygu Asena ülkemizde kadın hareketlerinin öncüsü olarak kabul edilmektedir.

Kadıköy Özel Kız Koleji’nden mezun olan Asena, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümünde tamamlamış ve iş hayatına pedagog olarak başlamıştır. Kariyerine bu şekilde başlamış olsa da daha sonra gazeteciliğe yönelmiş ve ülkemizde kadın haklarını savunmak adına yazının gücüne inanmıştır.

1970’li yıllarda Hürriyet ve Cumhuriyet gazeteleri için yazmaya başlayan Asena, 1978 yılında Türkiye’nin ilk kadın dergisi olan Kadınca’yı çıkarmıştır. Türk kadınının kendi yaşamı üzerinde karar vermesini şiddetli bir biçimde kısıtlayan sosyal normların bulunduğu o dönemde Duygu Asena’nın yazıları binlerce kişiye ilham olmuştur.

1987 yılında yayınladığı Kadının Adı Yok isimli romanı ülkemizde şaşkınlıkla karşılanmıştır. Daha sonra film adaptasyonu gerçekleştirilen roman en çok satanlar listelerinde en başta yer almış ve 1998 yılında kırkıncı baskısında devlet tarafından satışları yasaklanmıştır. Asena’nın iki yıl süren yasal mücadelesi sonucu yasak kararı kaldırılmıştır.

Asena son yıllarında Ondan Sonra programının sunuculuğunu yapmış ve aktris olarak çalışmıştır. PEN International Duygu Asena’nın kadın hakları mücadelesini onurlandırmak adına 2006 yılından beri Duygu Asena Ödülü vermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  2019 Yılında Google'da En Çok Aranan Kelimeler Açıklandı

Duygu Asena, beyin tümörü nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 60 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Eserleri:

  • Paramparça, 2004
  • Aşk Gidiyorum Demez, 2003
  • Aslında Özgürsün, 2001
  • Aynada Aşk Vardı, 1997
  • Değişen Bir Şey Yok, 1994
  • Kahramanlar Hep Erkek, 1992
  • Aslında Aşk da Yok, 1989
  • Kadının Adı Yok, 1987

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir