Kapat

Google: “Huawei Mate 30, Google Uygulamaları ve Android Lisansı ile Satılamaz”

Anasayfa
HABER Google: “Huawei Mate 30, Google Uygulamaları ve Android Lisansı ile Satılamaz”

Geçtiğimiz günlerde Reuters tarafından aktarılan bir habere göre Huawei’nin sıradaki akıllı telefonunun bazı önemli özelliklerden yoksun bir şekilde piyasaya sürüleceği belirtildi. Google tarafından da onaylanan bu habere göre Huawei Mate 30 Android lisansı, Google uygulamaları ve servisleri olmadan çıkış yapacak.

Reuters tarafından Google sözcüsünün açıklamalarına dayandırılan haberde, Amerikan hükümeti tarafından uygulanan yasak sonucunda şirketin çıkacak olan yeni cihazlarında Android ve Google uygulamalarının desteklenmeyeceği belirtildi.

Huawei yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda ise şirketin Google’ın yardımı olmadan yeni cihazları piyasaya sürmeyi planladığı açıklandı. 18 Eylül tarihinde çıkış yapması planlanan Mate 30, Google yasağının ardından piyasaya sürülen ilk önemli cihaz olacak. Honor 20 Pro ise yasaktan sonra satışa sunulmuş ancak halihazırda Google tarafından lisanslı olduğu için yasaktan etkilenmemişti.

Huawei daha önce yaptığı açıklamalarda Android ile yola devam etmeyi umduğunu belirtmiş ancak yasak devam ettiği durumda HarmonyOS işletim sistemini cihazlarında kullanacağını açıklamıştı.

Ayrıca yasağın kalkma ihtimaline karşı Mate 30 serisinin çıkış tarihini ileri bir tarihe taşınabileceği de ihtimaller arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Huawei Kilit Ekranı Bildirim Açma | Gizleme [ÇÖZÜM]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir