Kapat

Google Kişisel Veriler İçin “Otomatik Silme” Özelliğini Duyurdu

Anasayfa
HABER Google Kişisel Veriler İçin “Otomatik Silme” Özelliğini Duyurdu

Google ve Facebook son yıllarda adlarının karıştığı birçok gizlilik ihlali ve veri skandallarından sonra platformda yeniliklere gitmeye başladılar. Kişisel verilerin korunması konusunda titiz bir çalışma yürüten Google ilk büyük adımı attı ve kayıt altına alınan kişisel verilerin otomatik olarak silinmesi için bir sistem geliştirdi.

Google yetkilileri kişisel verileri üçüncü taraflarla kesinlikle paylaşmadan kullanıcı deneyimini arttırmak için sakladığını açıklamışlardı. Bu açıklama kullanıcıların aklındaki soru işaretlerini tam olarak gidermemiş olacakki yeni bir uygulama hayata geçirildi.

Kullanıcılar yeni özellik sayesinde Google’ın daha iyi bir kullanım tecrübesi için sakladığı kişisel verilerin ne kadar süre saklanacağına karar verebilecek. Yani herşey kullanıcıların izinleri doğrultusunda ilerleyecek, ne kadar süre saklanacağına yada silineceğine kullanıcılar karar verebilecek.

Google resmi blogundan konu hakkında bir açıklama yayınlandı;

Google olarak ürünlerimizin herkese yardımcı olmasını amaçlıyoruz. Konum Geçmişi, Web ve Uygulama Etkinliği ayarlarını açık konuma getirdiğinizde, bu veriler Google ürünlerinin sizin için daha kullanışlı olmasını sağlayabiliyor. Örneğin hoşunuza gidecek bir restoran önermek veya bir önceki aramada kaldığınız yerden devam etmek gibi… Verilerinizi özel ve güvenli şekilde tutmak için çalışırken, sizlerden aldığımız geri bildirimler doğrultusunda verilerinizi yönetmeniz ve silmeniz için daha kolay yöntemler sunmamız gerektiği sonucuna vardık.

Hâlihazırda Konum Geçmişi ve Web ve Uygulama Etkinliğinizi açma/kapama kontrollerine Google Hesap hizmeti üzerinden kolayca erişebiliyorsunuz ve dilerseniz verilerinizin tamamını veya bir bölümünü elle silebiliyorsunuz. Şimdi, bu seçeneklere ek olarak verilerinizi yönetmeyi daha da kolaylaştıran “otomatik-silme” kontrollerini duyuruyoruz.

Google bölgesel olarak özelliği kullanıma sunmaya başladı. Google kişisel verileri otomatik silme özelliğinin nasıl kullanıldığını henüz açıklamadı. Platformdan yapılacak bir açıklamada sizleri bilgilendireceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Google Play'de Kullanıcıların 'Kripto Paralarını' Çalan Bir Uygulama Bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir