Kapat

Google Lens Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anasayfa
HABER Google Lens Nedir? Nasıl Kullanılır?

İlk tanıtıldığı zaman Google Pixel model telefonlara özel bir özellik olarak çıkarılan Google Lens, 2017 yılında piyasaya sürüldü. Daha sonra diğer Android cihazlar için de yayınlanan uygulama şu anda Google Play’de bulunabiliyor. Ancak uygulama henüz Türkiye’deki kullanıcılar için indirilmeye açık değil.

Google Asistan için Türkçe desteği gelmesi üzerine, yakın zamanda Google Lens’in de Türkiye’de kullanıma hazır olması bekleniyor.

Google Lens Nedir?

Google Lens, yapay zekayı ve derin öğrenme modelini kullanarak fotoğraflarda bulunan objeleri belirleyen ve tespit ettiklerine bağlı olarak önerilerde bulunan bir uygulamadır.

Birçok özelliği barındıran uygulama ile örnek olarak kameranızı bir çiçeğe tutabilir ve Google Asistan’a objenin ne olduğunu sorarak bu soruya cevap alabilirsiniz. Uygulama bunun yanında size önerilerde bulunarak, çiçek örneğinde olduğu gibi yakındaki çiçekçilerin nerede olduğunu gösteriyor.

Bir modeme bağlanmak için modemin arkasındaki şifreyi okumakta daha önce hiç zorlandınız mı? Google Lens bu nokta da size yardımcı oluyor. Modemin arkasındaki SSID barkodunun fotoğrafını çektikten sonra Google Lens bir şey yapmanıza gerek kalmadan internete bağlanmanızı sağlıyor.

Google Lens Neler Yapabilir?

Akıllı Metin Seçimi: Telefonunuzun kamerasını bir metne tutabilir, ardından bu metni Google Lens’te işaretleyebilir ve telefonunuzda kullanmak üzere kopyalayabilirsiniz. Örneğin, telefonunuzu bir Wi-Fi şifresine tutarak bağlantı giriş ekranına kolay bir şekilde kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Akıllı Metin Araması: Google Lens’te işaretlediğiniz bir metni Google Asistan ile de arayabilirsiniz. Örneğin, bir kelimenin tanımına bakmanız gerekiyorsa bu özellik oldukça işinize yarayabilir.

Giyim ve Dekor Araması: Alışveriş yaparken hoşunuza giden bir elbise görürseniz, Google Lens bu elbise ilgili yorumları ve alışveriş seçeneklerini sunmak için elbiseleri ve benzer kıyafetleri veya hatta ev dekorunu tanımlayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Motorola, Moto G7 Serisini 7 Şubat'ta Brezilya'da Çıkarıyor

Çevrenizde Arama Yapın: Kameranızı çevrenize yöneltirseniz, Google Lens yakınınızda ne tür bitkiler olduğunu, ne tür kedilerin etrafta dolaştığını, evinizde bulunan DVD’lerin incelemelerden aldığı puanı tespit edebilir.

Google Lens Nasıl Kullanılır?

Google Lens’i kullanmak için farklı yollar bulunuyor ancak bu yöntemler şu an Türkiye’deki kullanıcılar için geçerli değil.

Google Lens’i direkt olarak Google Play üzerinden indirerek tüm özelliklerine erişebilirsiniz.

Aynı zamanda Google Asistan ve Fotoğraflar üzerinden de Google Lens özelliklerine ulaşmak mümkün. Google Fotoğraflar’da ekranın alt kısmında Lens simgesi görünürken, Google Asistan’da ise sorular sorarak Lens özellikleri kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir