Kapat

Google, Oyun Yayın Servisini Mart’ta Duyuracak

Anasayfa
HABER Google, Oyun Yayın Servisini Mart’ta Duyuracak

Bu yılki Oyun Geliştiricileri Konferansı (GDC), insanların oyun oynama şeklini değiştirebilecek yeni bir açılış konuşmacısını içerecek. Yeni bir oyun yayın servisini duyurması beklenen Google, GDC basın etkinliği için davetiyeleri göndermeye başladı.

Google’ın oyun yayın servisi hakkında yıllardır söylentiler dolaşıyordu. Sızıntılara göre başlangıçta, oyunları bir ekrana aktaracak ‘Yeti’ adlı bir donanım platformundan bahsediliyordu. 2018’in sonlarında Google, Project Stream adlı bir oyun yayın testini başlattı. Google demoyu tanıtmak için Ubisoft ile çalışarak kullanıcılara yeni Assassin’s Creed Odyssey’i ücretsiz bir şekilde dağıtmıştı.

Birkaç hafta önce gerçekleşen bu test aşamasında Project Stream bir Chrome eklentisi ile çalıştığından dolayı neredeyse tüm cihazlarda kullanımı mümkün kılıyor. Nvidia ve diğerlerinde kullanılan teknolojilerle benzer şekilde Project Stream, oyunu uzak bir sunucuya aktarıyor ve videonun oynatıcıda yürütülmesini sağlıyor.

Google’ın video sıkıştırma teknolojisi sayesinde 40 ms ping ile oyun oynamak için yalnızca 5 Mbps internet hızına (15 Mbps önerilir) ihtiyaç duyduğunuz anlamına geliyor.

Test aşamasına katılanlara tarafından Proje Steam’in açılışta şaşırtıcı derecede iyi olduğu belirtildi. Görsel kalitenin, oyunun gerçekten bir bilgisayarda oynandığı şekilde kaliteli olmadığı, ancak çoğu oyuncunun bunu fark etmeyeceği söyleniyor.

Google, 2019’un başlarında Project Stream’i tamamladı ve oyunculara hediye olarak Assassin’s Creed Odyssey’nin ücretsiz bir kopyasını dağıttı. Tabii ki, bu sürümü çalıştırmak için gerçek bir oyun bilgisayarına ihtiyaç duyuluyor.

Google’ın GDC etkinliği 19 Mart’ta gerçekleşecek. Kesin olarak bildiğimiz tek şey ise, Google’ın bir oyun projesi hakkında konuşmak için orada olduğu.

“Google, Oyun Yayın Servisini Mart’ta Duyuracak” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir