Kapat

Google Play’deki Ünlü Tarayıcı Uygulaması Virüs İçerdiği İçin Kaldırıldı

Anasayfa
HABER Google Play’deki Ünlü Tarayıcı Uygulaması Virüs İçerdiği İçin Kaldırıldı

Google Play’deki tehlikelerden bir diğeri olarak karşımıza çıkan 100 milyondan fazla indirilmeye sahip bir uygulamanın, kullanıcıların cihazlarından ödeme yapılmasına sebep olan bir virüs içerdiği tespit edildi.

Google Play’de yer aldığı süre boyunca kullanışlı bir uygulama olarak öne çıkan “CamScanner” isimli uygulama basit bir şekilde kullanıcıların belgeleri taramasını ve düzenlemesini sağlıyordu.

Bir güncelleme sonucu reklam kütüphanesine kötü niyetli bir modül ekleyen uygulama, kullanıcıların cihazlarına bulaşarak geliştiricilerin cihaz üzerinde kontrol sahibi olmasını sağlıyor.

Kaspersky Lab araştırmacıları tarafından “Trojan-Dropper.AndroidOS.Necro.n” olarak isimlendirilen bu virüs, kullanıcılara zorla reklam göstermenin yanında kullanıcıların ücretli üyelikler almasını sağlayarak mobil hesaplarından para çalabiliyor.

Google tarafından atılan adımlara rağmen kullanıcıların bir uygulamanın güvenli olup olmadığını anlaması oldukça güç gözüküyor. Ancak bir uygulama çalışması için gerekli olmadığı halde mikrofon, kamera, rehber ve konum gibi izinleri istiyorsa bu uygulamadan uzak durmanızda fayda var. Ayrıca uygulamanın incelemelerini okuyarak da uygulamaya dair genel bir fikir edinebilirsiniz.

Telefonunuzun güvenliğini sağlamak için sadece gerçekten kullanışlı olan uygulamaları bulundurun ve uzun zaman içinde kullanmadığınız uygulamaları cihazınızdan kaldırın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  WhatsApp Parmak İzi (Touch ID, Face ID) Özelliği Nasıl Kullanılıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir