Kapat

Google, Spam E-Postaları Engellemek İçin Makine Öğrenimi Kullanıyor

Anasayfa
HABER Google, Spam E-Postaları Engellemek İçin Makine Öğrenimi Kullanıyor

Son aylarda Google birçok ürününü makine öğrenimi ve yapay zeka ile donatmaya başladı. Android Pie işletim sistemindeki Uyumlu Batarya’dan Shadow Art isimli web uygulamasına kadar, şirket birçok alanda yapay zekadan faydalanıyor.

Son olarak şirket spam gönderileri ile mücadele olarak Gmail için makine öğrenimini kullanmaya başladı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre yeni koruma seçeneği sayesinde Gmail filtrelerine ek olarak günde 100 milyon spam gönderiyi engelleniyor.

Gmail’in büyüklüğü ile kıyaslandığında ise bu rakam aslında çok büyük bir anlam ifade etmiyor. Aylık 1.5 milyar aktif kullanıcısı bulunan servis için bu her 15 kullanıcı için 1 mesaj engellendiği anlamına geliyor.

Ancak Google halihazırda spam, dolandırıcılık ve virüs içerikli mesajların %99.9’unu engellediğinden dolayı, ekstra 100 milyon mesajı engellemek ustalık gerektiren bir iş.

Tespit edilmesi zor olan spam kategorileri için açık kaynaklı iskelet TensorFlow’u kullanan şirket, görüntü tabanlı ve gizli içeriğe sahip e-postalar ve yeni oluşturulmuş alan adlarından gelen spam gönderileri yasaklıyor.

Ayrıca, TensorFlow, Gmail’in spam filtrelemesini her kullanıcı için farklı olarak uyarlamasına olanak tanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir