Kapat

Google Yapay Zeka, Kriz Anlarında İnsanları Korumaya Yardımcı Oluyor

Anasayfa
HABER Google Yapay Zeka, Kriz Anlarında İnsanları Korumaya Yardımcı Oluyor

Yapay zeka alanında en önemli gelişmelerin meydana geldiği günümüzde, Google yaptığı çalışmalar ile birlikte bu alanda en önemli çalışmaları gerçekleştiriyor.

Acil bir durumda yapay zekadan faydalanmak üzere bir teknoloji geliştiren Google, kasırga, sel gibi felaketlerden önce kullanıcıları bilgilendirecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Geçtiğimiz aylarda Amerika’da meydana gelen Florence Kasırgası’nı önceden tahmin eden sistem sayesinde binlerce insan bilgilendirilmiş ve tahliye işlemlerine başlanmıştı.

İnsanların bu gibi acil durumlarda Google’a yöneldiğini söyleyen Google’ın yazılım ve mühendislik müdürü Mor Schlesinger, “Bizim misyonumuz, tüm dünyadaki bilgileri düzenlemek ve herkesin erişebileceği hale getirmektir” şeklinde aktarıyor.

Kişi Bulucu

Google tarafından 2010 yılında meydana gelen Haiti depreminden sonra geliştirilen bu özellik, insanların kayıp kişiler hakkında bilgi vermesini ve kayıp kişileri bulmalarını sağlıyor.

SOS Uyarısı

Kasırga, sel ve deprem gibi felaketlerden sonra elde edilen verileri tek kaynakta toplayan bu özellik sayesinde insanların bilgiye çabuk ulaşması sağlanıyor.

Acil Durum Uyarıları

Şu anda 12 ülkede uygulanan bu özellik ile Google, acil durumlara dair verileri topluyor ve bunları Google Haritalarda ve diğer servislerde yayınlıyor.

Bu yılın başlarında Hindistan’daki Brahmaputra Nehir Havzası’nda bir uygulamaya başlayan Kriz Merkezi, nehrin taşma olasılığını hesaplıyor ve bu verileri kullanıcılar ile buluşturuyor.

Bölgenin yükselti haritasını yapay zeka sayesinde oluşturan ekip, selin nereye kadar yükseleceğini kullanıcılara bildiriyor.

Şu anda 48 saat öncesinden bölgedeki insanları sele karşı uyarabilen sistemin 72 saat önceden uyarı vermesi için çalışmalara devam ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir