Kapat

Google Yeni Bir Platform İçin WordPress ile İşbirliği Yapıyor

Anasayfa
HABER Google Yeni Bir Platform İçin WordPress ile İşbirliği Yapıyor

Tüm websitelerinin yaklaşık %30’unun temelini oluşturan Automattic ve WordPress.com, Google gibi birçok şirket ile beraber Newspack isimli yeni bir platform oluşturmak için işbirliği yapacak. Yayıncılar için ucuz ve güvenli bir platform olması planlanan Newspack,  “John S. ve James L. Knight Foundation”, “Lenfest Institute for Journalism”, ve “Civil Media” gibi kuruluşlardan da destek aldı.

Bir sitenin tüm bölümlerinde zaman harcamak yerine Newspack küçük ekipler için kolay bir çözüm sunuyor. Platformu WordPress’in tüm gereksiz özelliklerinin kaldırıldığı bir versiyon olarak düşünebilirsiniz. İhtiyacı olan ekipler için WordPress eklentileri de kullanılabilecek ancak sistem sadece bilgi paylaşmayı amaçlayan basit siteleri çıkmaza sokmayacak.

Newspack’in tüm özellikleri henüz gün yüzüne çıkmadı. Yerel medya grupları tarafından gerçekleştirilen araştırmalar analiz için Google ve Automattic’e aktarılacak. Küçük yayıncılardan ilham alan bir platform oluşturarak yönetimi kolaylaştırmak ve site ziyaretçilerine iyi bir deneyim yaşatmak amaçlanıyor.

WordPress şu anda nispeten çok sayıda web sitesinin temelini oluşturabilir ancak bu sitelerin çoğu: kişiler, küçük işletmeler ve büyük takipçi kitlesi olmayan yerel kuruluşlar tarafından barındırılan siteler. Eğer Newspack büyük bir değişikli getirirse, milyonlarca web sitesindeki geleneksel WordPress platformunu değiştirmeye başlayabilir.

Newspack’in geliştirilme aşaması önümüzdeki birkaç hafta içinde başlayacak. Google ve Automattic, platformun bu yıl küresel olarak piyasaya sürülmesini planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir