Kapat

Google’ın Kurucuları Görevi Bıraktı

Anasayfa
HABER Google’ın Kurucuları Görevi Bıraktı

Teknoloji devi Google’da kurucular yönetimi bırakma kararı aldı. Larry Page ve Sergey Brin görevlerini Sundar Pichai’ye devretti. Larry Page ve Sergey Brin, Google’ın sahibi olan Alphabet şirketinin icra kurulu başkanlığı görevlerinden ayrılacaklarını açıkladı.

Google’ı üniversitedeki yurt odalarında başlatan ikili daha sonra 1998’de ABD’nin California eyaletinde Menlo Park’ta bir garajda kurmuştu. Alphabet ise 2015’te Google ve sahibi olduğu şirketlerin yeniden yapılandırılması amacıyla kurulmuştu. Alphabet’ten yapılan açıklamada şirketin “daha temiz ve daha hesap verebilir” bir şekilde yoluna devam etme hedefinde olduğu yer aldı.

Larry Page ve Sergey Brin yaptıkları ortak açıklamada “artık yönetim yapımızı basitleştirmenin doğal zamanı gelmişti” dedi. İkili şirketin yönetimini devretme konusunda “ikimiz de, şirketi bizden daha iyi yönetecek biri gördüğümüzde yöneticiliği bırakmak istemeyen insanlardan değiliz. Alphabet ve Google’ın iki CEO ve başkana ihtiyacı artık yok.” açıklamasında bulundu. Tüm bu gelişmelerden sonra Google’ın CEO’su Sundar Pichai, Alphabet’in de CEO’su olarak ikilinin yerini alacak.

Larry Page ve Sergey Brin görevlerini Sundar Pichai’ye devretti. 

Hindistan’da doğan 47 yaşındaki Pichai ülkesinde mühendislik okudu. ABD’de Stanford Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi’nde okuduktan sonra 2004’te Google’a katıldı. Yeni görevi hakkında kısa bir açıklama yapan Pichai çok heyecanlı olduğunu ifade ederken, “Kurucularımız, dünyaya katkı sağlayabilmemiz için bize çok büyük bir şans verdi. Onlar sayesinde zamansız bir görevimiz var” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Google, Türkiye'deki Cihazlar İçin Android Lisansını İptal Edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir