Kapat

Güney Afrika’dan BTC vergi düzenlemesi geliyor

Anasayfa
HABER Güney Afrika’dan BTC vergi düzenlemesi geliyor

Bölgesel raporlara göre tekliflerin kabul edilmesi durumunda bitcoin ticareti Güney Afrika'da katma değer vergisinden (KDV) muaf olabilir.

Bir süredir kripto para birimleri Güney Afrika'da yaşayan vatandaşların ilgisini daha çok çekmeye başlamış durumda. Geçtiğimiz yıl içinde bu ülkeden gelen Bitcoin'e olan ilgi Google aramalarına göre katlanarak büyüdü.

Güney Afrika'daki bitcoin ve diğer dijital varlıklara olan ilginin son yıllarda giderek artmakta olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, Nisan ayında, Güney Afrika Gelir Servisi ( SARS ) kripto para cinsinden vergilendirme konusundaki en son kılavuz ilkelerini yayınladı ve mükelleflerin fonların dijital varlık işlemlerinden türetilmesi durumunda kar ve zarar rapor etmesi gerektiğini açıkladı.

SARS, vergi beyannamelerinin kripto para birimini içerip içermediğinden emin olmayan vergi mükelleflerinin vergi kuruluşundan rehberlik isteyebileceğini belirtmektedir.

Son olarak Güney Afrika Hazine yetkilileri ticari Bitcoin ve diğer sanal paraları KDV'den muaf tutacak yeni yönergeler önerdi. Bölgesel raporlarda, tekliflerin dijital varlıkların tanımını vergilendirilebilir finansal araçlar olarak değiştirmeyi amaçladığı belirtilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Google Chrome Şifre Kontrol Eklentisi "Password Checkup" Yayınlandı

“Güney Afrika’dan BTC vergi düzenlemesi geliyor” üzerine 1 yorum

  1. hüseyin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir