Kapat

Günümüze Kadar Gerçekleşmiş En Başarılı ICO’lar

Anasayfa
Kripto Para Günümüze Kadar Gerçekleşmiş En Başarılı ICO’lar

ICO (Initial Coin Offering), şirketlerin kripto para birimi alanında sermayelerini arttırması için popüler bir yol olarak öne çıkıyor. ICO aşamasında veya daha sonrasında çoğu proje başarısız bir profil sergilese de geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen başarılı ICO’lar piyasaya adeta damga vurdu.

Sadece birkaç hafta içinde milyonlarca dolar toplayan başarılı projelerin varlığı ile beraber kripto para alanına ilgi duyan herkes ICO’lara yakından ilgi gösteriyor. Bu alanda ilk örnek 2013’te MasterCoin olurken, bunu 2014’te Ethereum’un ilk Ether satışı izledi.

İşte bugüne kadarki en başarılı ICO’lardan bazıları:

2014 Ethereum

Ethereum ICO’su, ilk dijital para arzının öncüsü olarak görülüyor. Ekip 42 günde başarılı bir şekilde 18 milyon dolar topladı ve bu sayede kripto para alanında en çok finanse edilen ICO oldu. Ethereum kuruluşundan bu yana hızla büyüdü ve piyasadaki en değerli ikinci kripto para ekosistemi hâline geldi.

Ethereum, yaklaşık 0,30 dolarlık bir ICO fiyatı ile piyasaya çıktı ve bugün, yaklaşık olarak 200 dolar civarında işlem görüyor.

2015 Neo

Önceden Antshares ismiyle bilinen Neo, biri 2015 Ekim ayında sonlanan diğeri ise 2016 Eylül ayına kadar devam eden iki aşamalı bir ICO gerçekleştirdi. İki ICO’dan sırasıyla 2100 ve 6199 BTC elde eden ekip yaklaşık olarak 4.5 milyon dolar toplamayı başardı.

Neo/Antshares 0.032 dolar olan ICO fiyatı ile satışa sunuldu ve şu anda yaklaşık olarak 15 dolardan işlem görüyor.

2016 Stratis

2016 Haziran ayında başlayan Stratis ICO’su aynı yılın Temmuz ayına kadar devam etti. Toplamda 915 BTC elde eden proje yaklaşık olarak 675000 dolar toplamayı başardı. ICO’dan bu yana, Stratis son derece iyi performans gösterdi ve yılın en iyi performansını ortaya koydu. ICO’nun ilk beş günü boyunca yatırımcılar %20’lik bir bonusla beraber oldukça makul bir fiyat ile Stratis ICO’suna katıldılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Lunyr ( LUN ) Coin nedir? Geleceği var mı?

ICO fiyatı 0.007 dolar olan Stratis tokenları şu anda yaklaşık 1.3 dolardan işlem görüyor.

2017 EOS

Blok zincir start-up platformu olan Block.one, EOS tokenlarının satışı ile sadece beş gün içinde 185 milyon dolar topladığını açıkladı. EOS, çalışan bir platforma ya da asgari düzeyde uygulanabilir bir ürüne sahip olmasa bile, Bancor tarafından gerçekleştirilen ve 150 milyon doların biraz altında olan rekoru kırmayı başardı.

EOS 0.925 dolarlık bir ICO fiyatı ile çıkış yaptı ve piyasaya sürülmesinin ardından birkaç gün içinde 5 dolar üzerinde işlem gördü. Şu anda ise yaklaşık olarak 5 dolardan işlem görüyor.

ICO’lar 2017 yılının ilk yarısında milyonlarca doları birkaç gün içinde ya da bazen saatler içinde toplamayı başaran birçok projeye sahne oldu. Blockchain mimarlık firmaları EOS ve Tezos, 185 milyon dolar ve 200 milyon dolar değerinde yatırım toplarken, Bancor yaklaşık 150 milyon dolar toplamayı başardı.

ICO’lar gittikçe popülerliğini arttırmaya devam ediyor, fakat gerçekleşen ICO’ların çok büyük çoğunluğunun başarısız olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir