Kapat

Harvard’lı Ekonomist: “Bitcoin’in 100$ Olması Daha Muhtemel”

Anasayfa
HABER Harvard’lı Ekonomist: “Bitcoin’in 100$ Olması Daha Muhtemel”

Harvard'lı Ekonomist: "Bitcoin'in 100$ Olması Daha Muhtemel"

Harvard ekonomisti Kenneth Rogoff, 6 Mart Salı günü CNBC'ye verdiği demeçte, Bitcoin'in 2028 yılında "100.000$  yerine 100$ değerinde olmasının daha muhtemel" olduğunu söyledi. Profesör ve ekonomist Kenneth Rogoff, Bitcoin'in yalnızca "kara para aklama ve vergi kaçırma" konusunda kullanım alanına sahip olduğunu belirtti.

Kenneth Rogoff: "10 yıl sonra değerinin 100 dolar olmasını 100,000 dolara göre daha muhtemel görüyorum. Temel olarak kara para aklama ve vergi kaçırma işlemlerini ortadan kaldırırsanız Bitcoin'in bir işlem aracı olarak kullanım alanı çok azdır." ifadelerinde bulundu. 

Rogoff, anti-Bitcoin duruşunu sürdüren geleneksel finans figürleri ile aynı görüşü paylaşıyor. JPMorgan CEO'su Jamie Dimon gibi son aylarda olumsuz görüşlerini değiştiren yüksek profilli yüzlerce kişiye rağmen, diğer kesim hâlâ şüpheli duruşunu sürdürüyor. 

Berkshire Hathaway başkan yardımcısı Charlie Munger, geçen ay yaptığı AGM konuşması sırasında sert bir dil kullanarak, Bitcoin'in "tamamen ahmakça" olduğunu ve ona yatırım yapan kişilerin "onu tiksindirdiği" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. 

Fiyat performansı hakkında karışık perspektiflere rağmen, Bitcoin'in organize suçlardaki etkisi bu sene daha ciddi bir şekilde mercek altına alındı. Yılda 5.5 milyar kara paranın Bitcoin aracılığıyla aklandığını iddia eden Europol'un aksine veriler suç işleyen grupların Monero'yu tercih ettiğini gösteriyor. 

Pek çok yorumcu Bitcoin için yapılacak olan düzenlemenin genel kabulü ve benimsenmeyi arttıracağını düşünürken, Rogoff bu işlemin Bitcoin'in fiyatında olumsuz etki edeceğine inanıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir