Kapat

HGS İle İlgili Tüm Detaylar

Anasayfa
HABER HGS İle İlgili Tüm Detaylar

Hızlı Geçiş sistemi, ülkemizde bulunan ücretli köprü ve yollarda geçiş bedeli olarak alınan temassız ödeme şeklidir.Uzun ömürlü olması ve radyo frekansı ile çalışan bu teknoloji sürücülere rahat kullanım ve hızlı geçiş kolaylığı sağlamaktadır.

Nereden Alınır ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ptt şubeleri,Anlaşmalı bankalar ve Karayolları bölge satış noktalarından temin edebilirsiniz.

Gerekli evraklar ise bireysel başvuru için kimlik ve ruhsat fotokopisi ile satış noktalarından alabilirsiniz.Kurumsal başvurular için Temsil Belgesi ve ruhsat fotokopisi ile alınabilmektedir.Ayrıca kiralik araçlar kısmı ile ilgili diğer belgelere ek olarak gerekli olan  kiralık araç sözleşmesi ile başvuru yapılabilir.

HGS Bakiye Yükleme-Sorgulama

Satın alınan HGS bakiye yükleme işlemi PTT şubeleri ve mobil uygulamasından ya da satın alınan banka şubelerinden veya internet mobil uygulamasından yükleme yapılabilmektedir.Tüm bu sistemler üzerinden otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.Bakiye yükleme için diğer bir seçenek PTT’nin ePTT AVM hizmetindende yararlanabilirsiniz.

HGS sorgulama içinde yine yukarıdaki seçenekler kullanılmaktadır.Ayrıca e-Devlet üzerinden ve 0580 460 60 60 nolu müşteri hizmetleri hattından ile sorgulama yapılabilmektedir.

e-Devlet bakiye sorgulama işlemi için sistem üzerinden kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra “e-Hizmetler ” menüsünden “PTT Genel Müdürlüğü”sekmesi tıklanarak HGS bakiye sorgulama işlemi yapılabilir.

Bakiye olmadan geçiş yaptığımız da cezalı geçiş yapmış oluruz.Sistemdeki cezalarımızı öğrenmek için bakiye sorgulama işlemlerindeki yol izlenir.Ceza ödemeleri yine yükleme yapılan merkezlerden ödenebilmektedir.

Araç Değişikliği Sonrası HGS Aktarımı ve İptali

Sürücülerin araç değişikliği sonrası HGS aktarımı yapabilmesi için eski cihazları ile satın alınan merkezlere giderek eski cihazlarınızdaki bakiyeyi yeni cihazlarınıza aktarabilir ve bu işlem kontrol edildikten sonra otomatik olarak yeni cihazlarınıza 7 gün sonra geçmiş olur.

HGS iptal etmek yeni cihaz almak istemeyen sürücüler iptal işlemini başvuru merkezlerinden hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.Kalan bakiyeniz varsa 30 sonra başvuru yaptığınız merkezden iade bakiyenizi temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir