Kapat

Hollywood Filmleri Nerede Çekiliyor?

Anasayfa
Film Hollywood Filmleri Nerede Çekiliyor?

Filmlerdeki çoğu mekana ve yere nadiren dikkat ediyoruz. Tabi ilgimizi çekecek derecede güzel bir manzara yada detay var ise sahnenin çekildiği mekanı yada şehri merak edebiliyoruz. Filmlerde bize farklı gelse de aynı şehirlerde yada mekanlarda yüzlerce film çekiliyor. Peki Hollywood filmlerinin nerede çekildiğini hiç düşündünüz mü?

En popüler Hollywood filmlerinin çoğu sadece stüdyolarında çekilmiyor. Film endüstrisi, çoğu Amerika’da bulunan dünyanın en büyük şehirlerinden bazılarında film çekmeyi çok seviyor. Hollywood’da en çok film çekilen yerler aşağıda yer almaktadır.

 • Central Park, New York:

New York’taki Central Park, tüm zamanların en popüler film yeri olarak taçlandırılmıştır. Hollywood, parkta bir tarih gecesi veya bir aksiyon sahnesi içeriyor olsun, şehirdeki yeşil alanı kullanmayı seviyor.

Popüler anlamda filme alınan çok fazla yer var. Bunlardan bazıları;

The Avengers (2012)

The Devil Wears Prada (2006)

Home Alone 2: Lost in New York (1992)

 • Venice Beach, California:

Hollywood’daki en büyük filmlerin çoğu California, Venice Beach’te çekilmiştir.

American Pie (1999)

The Big Lebowski (1998)

Dracula vs. Frankenstein (1971)

 • Greenwich Village, New York:

Liste, New York, Greenwich Village’da çekilen filmler için uzayıp gidiyor. Jennifer Garner’ın oynadığı 13 Going on 30 (2004) burada çekildiğinden mahallenin popülerliği bir hayli artmıştır.

Ghostbusters (1984)

Made of Honor (2004)

PS I Love You (2007) ise Greenwich Village’ı arka plan olarak kullanmışlardır.

 • Astoria, New York:

New York’un başka bir bölgesi olan Astoria’nın mahallesi, bir dizi klasik filmin sahnesini hazırladı. 1993’te Bronx’la ilgili olmasına rağmen bölgede bir Bronx Masalı çekildi.

Benzer şekilde Goodfellas (1990) Brooklyn’de kuruldu ancak yine Astoria’da çekilmiştir.

 • Williamsburg, New York:

Brooklyn’in en sevilen mahallelerinden biri olan Williamsburg’un sık sık bir çekim yeri olarak seçilmesi şaşırtıcı gelmemelidir. Filmi konusu ne olursa olsun Hollywood burada bir şeyler yapmaya bayılıyor. 2001 yılında, Michael Douglas, Sean Bean ve Brittany Murphy’nin oynadığı Don’t Say a World burada çekilmiştir; ayrıca

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Apple, iHeartRadio'ya Yatırım Yapabilir

Sherlock Holmes’da (2009) Williamsburg’da çekilmiştir.

 • UCLA, California:

Neredeyse UCLA gerçek bir kolejden daha çok bir çekim yeri gibi görünmektedir. Los Angeles okulunda çekilen çok sayıda ödül almış filmler vardır:

From Old School (2003)

National Lampoon’s Van Wilder (2002)

Legally Blonde (2001)

 • Coney Island, New York:

New York’taki Coney Island, onlarca yıldır filmlere sahne oluyor. 1978’in kült klasiği The Wiz, çevredeki turistik mekanlarda çekilen bir Oz Büyücüsü uyarlamasıydı.

Requiem for a Dream (2000) en bilinen yapımların başında gelmektedir.

 • Times Square, New York:

Times Meydanı, New York şehrinde sayısız filmin önemli bir parçası olmuştur. Meydanın kendisi bile bir film seti havasında olduğu için oldukça popülerdir.

King Kong (1976)

Annie (1982)

Tiffany’s (1961)

 • University of British Columbia, Canada:

Bir okulda bir film olsun ya da olmasın, Kanada’daki British Columbia Üniversitesi Hollywood için her zaman en mükemmel yerlerden biri olmuştur. X-Men Origins: Wolverine (2009) filmi en bilinen yapımlardan sadece birisidir.

 • Harlem, New York:

New York, Harlem’de yürüyüş yapılırsa, orada çekilen filmlerin bazılarında yer alma şansı oldukça yüksektir. Harlem World Magazine’e göre, mahalle 1961’in West Side Story (Batı Yakası Hikâyesi’nin) en önemli sahnelerinin ortamı haline gelmiştir.

 • South Bank, London:

Hava durumu bakımından turistik bir cazibe merkezi olan South Bank, Londra’da popüler bir çekim merkezidir.

From Austin Powers in Goldmember (2002)

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007)

Guardians of the Galaxy (2014)

 • Greenpoint, New York:

New York’un Greenpoint’i Brooklyn’in en popüler semtlerinden biri haline gelmiştir. Film endüstrisi de klasik filmler çekmek için burayı sık sık kullanmıştır. Serpico (1973), Al Pacino’nun oynadığı Greenpoint’te çekilen en önemli filmlerden biridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Microsoft Bir Günde 400,000'den Fazla Kripto Saldırıyı Önledi

 • Hollywood Boulevard, California:

Film ekipleri en iyi film mekanları için dünyayı dolaşabilirken, bazı filmler arka bahçelerde çekilebilir. California’daki Hollywood Bulvarı da bazı büyük filmlere ev sahipliği yapmıştır.

Mulholland Drive (2001)

 • Canary Wharf, London:

Londra halkı, Londra’nın Canary Wharf bölgesi hakkında tam olarak bir açıklama yapamaz. Londonist’e göre, bunun sebebi “hafta içleri uygun işçilerle doluyken hafta sonları hayalet kasabasına dönüşmesidir.”

2006’daki Casino Royale ve 2005’teki Batman Begins dahil olmak üzere bir dizi popüler film, bölgeyi arka planı olarak kullanmıştır.

 • Piccadilly Circus, London:

Piccadilly Circus, Westminster’de popüler bir yer olarak bilinmektedir. İşlek caddeleri en sevilen filmlerin arka planı olarak kullanıldığından herkese çok tanıdık gelecektir.

The Edge of Reason (2004)

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir