Kapat

Huawei Android’in Yerine Geçecek Kendi İşletim Sistemini Sonbaharda Çıkarabilir

Anasayfa
HABER Huawei Android’in Yerine Geçecek Kendi İşletim Sistemini Sonbaharda Çıkarabilir

Huawei’nin Android lisansının Google tarafından iptal edilmesiyle başlayan tartışmalar hala gündemini koruyor. Amerika ve Çin arasındaki gerilimin artması ile birlikte Huawei cihazlarının hükümet kanadında yasaklanması ve casusluk suçlamalarının ardından Huawei’ye bir darbe de Google’dan gelmişti.

Huawei’nin piyasadaki cihazları Android engelinden etkilenmeyecek olsa da, şirketin gelecekteki cihazlarının bu durumdan ne şekilde etkileneceği henüz bilinmiyor. Çinli Caijing dergisi tarafından aktarıldığı üzere Ağustos’un ortalarına kadar olaylar durulmazsa, Huawei kendi alternatif işletim sistemini çıkarmak için hazırlıklara başlayacak.

Aktarılan haberlere göre Huawei’nin Android’e alternatif olarak çıkaracağı işletim sisteminin  HongMeng OS veya Kirin OS olarak adlandırılacağı belirtiliyor. Şirket tarafından henüz resmi bir açıklama gelmemiş olsa da Huawei’nin işletim sistemi Android uygulamaları ile uyumlu olacak.

Şirketin işletim sistemi üzerinde çalışmaya devam ettiğini iddia eden Caijing, işletim sisteminin önümüzdeki sonbaharda çıkabileceğini belirtti. İşletim sisteminin sadece akıllı telefonlarda değil aynı zamanda PC’lerde, tabletlerde ve IoT cihazlarında da çalışacağı ifade edildi. Android uygulamalarının çalışabileceği belirtilse de, performansı arttırmak için bu uygulamaların yeniden derlenmesi gerekecek.

Birkaç yıldır alternatif bir işletim sistemi üzerinde çalışan Huawei buna rağmen Microsoft ve Google ile çalışmaya devam etmek istediğini belirtmişti. Yeni işletim sisteminin Google servislerine karşı başarılı olup olmayacağını ise önümüzdeki süreçte göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Sızdırılan Bir Video Xiaomi'nin 'Katlanabilir Telefon' Akımına Katılabileceğini Gösteriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir