Kapat

Huawei, Google Maps Alternatifi İçin TomTom İle Anlaştı

Anasayfa
HABER Huawei, Google Maps Alternatifi İçin TomTom İle Anlaştı

Hollandalı navigasyon ve dijital haritalama şirketi TomTom, Cuma günü yaptığı açıklamada Çinli teknoloji devi Huawei ile şirketin akıllı telefonlarında kendi servislerinin ve haritalarının kullanılması konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

Amerika Başkanı Donald Trump tarafından ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle kara listeye alınan ve buna bağlı olarak kendi işletim sistemini geliştirmek zorunda kalan Huawei, Google servislerine alternatif arayışlarını sürdürüyor. Google’ın Android işletim sistemini ve Google Maps gibi en çok kullanılan servisleri de yeni cihazlarda kullanamayan Huawei, kendi işletim sistemini geliştirmeyi planlıyor.

TomTom ile yapılan anlaşma sonucunda Huawei akıllı telefonlarında kullanılmak üzere geliştireceği uygulamalarda şirketin harita, trafik bilgisi ve navigasyon yazılımlarını kullanabilecek.

TomTom sözcüsü Remco Meerstra yaptığı açıklamada anlaşmanın bir süre önce tamamlandığını ancak kamuya duyurulmadığını belirtti. Meerstra ayrıca anlaşmanın detayları hakkında yorum yapmayı ise reddetti.

Daha önce cihaz satışıları gerçekleştiren ancak sonrasında şirketler için yazılım servisleri sunmaya yönelen TomTom, telematik bölümünü Japon Bridgestone firmasına satarak dijital haritalama çözümlerine odaklanacağını açıklamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Android Uygulama Kitleme Programı Nasıl Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir