İletişimde Kalın

Sitede Arama Yap

Çözüm

Huawei Mate 20 Lite & Pro Problemleri ve Çözümleri | 2019

Huawei Mate 20 Lite & Pro – NFC Çalışmıyor

Huawei forumlarında ve çeşitli sitelerde yer alan şikayetlere göre bazı kullanıcılar Huawei Mate 20 cihazlarını kullanırken NFC sorunları ile karşılaşıyor. Bu sorun çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebileceği için çözüme ulaşmak adına aşağıdaki adımları sırası ile denemenizi tavsiye ediyoruz. 

 • Eğer Mate 20 cihazınıza root işlemi uyguladıysanız bu durum NFC özelliklerinden faydalanmanızı engelleyebilir. Ayrıca Android Beta sürümünü kullanıyorsanız bu durum da NFC sorunlarına yol açabilir. 
 • Huawei Mate 20 cihazınızı kapatın ve sonrasında Güç ve Ses Açma tuşlarına aynı anda basın. 
 • Böylece cihazın kurtarma arayüzüne erişin ve “Wipe cache partition” (önbellek bölümünü sil) seçeneği ile önbellek temizleme işlemini gerçekleştirin.
 • Ses açma ve kısma tuşları ile bu seçeneğe ulaşın ve Güç tuşu ile seçim yapın. 
 • İşlem bittikten sonra “Reboot system now” (sistemi şimdi tekrar başlat) seçeneğini seçin. 

Huawei Mate 20 Lite & Pro – Düşük Ses Sorunu

Huawei forumlarında ve Reddit üzerinde bazı kullanıcılar tarafından aktarıldığı üzere Huawei Mate 20 cihazlarında ses seviyesinin düşük olduğu yönünde şikayetler yer alıyor. Cihazınızın ses seviyesinin düşük olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz. 

 • Cihazınız yatay konumdayken bu sorun ile karşılaşıyorsanız, cihazınız stereo moduna geçerken ana hoparlörün sesi kısılıyor olabilir. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar > Ses yolunu izleyin ve Stereo+ seçeneğini kapalı duruma getirin. 
 • Ayarlar > Ses > Dolby Atmos yolunu izleyin ve “Akıllı” olan seçeneği izlediğiniz içeriğe göre değiştirerek kısık ses sorunun düzelip düzelmediğini deneyin. 
 • Düşük ses sorunu kullandığınız kulaklıklara ve USB-C adaptöründen dolayı meydana geliyor olabilir. Dijital-Analog-Dönüştürücü (DAC) yongasına sahip bir USB-C adaptörü ile deneme yapın. 

Huawei Mate 20 Pro – Ekran Yeşile Dönüyor

Birçok kullanıcı tarafından belirtilen bu sorun, özellikle telefonun ekran parlaklığının düşük olduğu durumlarda ve karanlık bir arka plan üzerinde yeşil rengin ortaya çıkması ile kendini belli ediyor.  Telefonun kavisli kısımlarında ortaya çıkan yeşil renk, ekranın üst kısmına da yayılabiliyor. 

Huawei konu ile ilgili resmi bir açıklama yapmamış olsa da, Huawei Community Forum üzerinde yayınlanan bir gönderiye göre kullanıcıların çözüm için yetkili servisten yardım alması tavsiye ediliyor. 

Potansiyel çözüm:

 • Bu durumda izleyebileceğiniz en etkili çözüm yolu en yakın Huawei servisine başvurmak olacaktır. Telefonu satın aldığınız mağazaya giderek garanti kapsamında telefonunuzu tamir ettirebilirsiniz. 

Huawei Mate 20 Pro – Parmak İzi Sensörü Sorunu

Ekran üzerinde yer alan parmak izi sensörü ile çıkış yapan Mate 20 Pro, yeni teknolojinin en iyi örneklerinden biri olsa da bazı durumlarda kullanıcılara sorun yaşatabiliyor. Eğer parmak izi sensörü ile telefonunuzun kilidini açmak için birden fazla kez denemek zorunda kalıyorsanız aşağıdaki adımları denemenizi tavsiye ediyoruz. 

 • Mate Pro 20 cihazınızda “Ayarlar > Güvenlik & Gizlilik > Parmak izi ID” yolunu izleyerek güvenlik şifrenizi girin. 
 • Kayıtlı olan parmak izlerinden sorun yaşadığınızı ekranın alt kısmında yer alan “Sil” butonu ile silin. Daha sonra parmak izini yeniden eklemeniz için cihazınız sizi yönlendirecektir ancak eğer yönlendirmezse Yeni Parmak İzi seçeneğini seçerek parmak izinizi tekrar ekleyebilirsiniz. 
 • Eğer cihazınızda bir ekran koruyucu takılıysa bu durum parmak izi sensörünün çalışma performansını olumsuz etkileyebilir. Bazı ekran koruyucular ekran üstü parmak izi sensörlerinin tanımlama özelliğini kötü etkileyebileceğinden dolayı kaliteli bir ekran koruyucu seçmeniz önem teşkil ediyor. 

Huawei Mate 20 Lite & Pro – Bildirim Simgeleri Görünmüyor

Huawei Mate 20 cihazlarında ekranın üst kısmında bir çentik bulunduğundan dolayı yalnızca saat, Bluetooth, batarya gibi sistem bildirimleri için yeterli boşluk yer alıyor. Buna bağlı olarak uygulama simgeleri ekranın üst kısmında görünmüyor. Ayarlar üzerinden çentik özelliğini kapatmak da maalesef bunun önüne geçemiyor. 

 • Bu sorun Android 9.0 kullanan çentikli tüm Huawei cihazlarını etkileyen ve Huawei’nin kendi kullanıcı arayüzünden kaynaklanan bir sorundur. Şu anda bu problem henüz bir çözüme kavuşmadığından dolayı bu durum ile ilgili Huawei ile iletişime geçebilirsiniz. Kullanıcıların geri bildirimini dikkate alan şirket, ileride yayınlayacağı bir EMUI güncellemesi ile bu soru çözebilir. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Çekilişlerine katılım sağlamak, yeni listelenecek kripto para incelemeleri ve sıcak gelişmelerden herkesten önce haberdar olmak için Twitter ve Telegram'dan bizi takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Çok Okunanlar

İlgili Yazılar