Kapat

Huawei Matebook 13 İncelemesi : Özellikleri

Anasayfa
İnceleme Huawei Matebook 13 İncelemesi : Özellikleri
91% Ortalama Puan

Huawei Matebook 13 İncelemesi

Türkiye pazarına yeni giriş yapan Huawei notebook modellerinin en yenisi olan Matebook 13 modelini inceledik.

Tasarım
%100
Ses
%70
Ekran
%95
Pil Ömrü
%90
Fiyat
%100

Huawei Matebook 13 tam bir performans canavarı! Bu küçük ve ince yapısı sizleri aldatmasın. Yalnızca 13″ boyutunda olan Matebook 13 modeli tipik bir Ultrabook modelinden çok daha güçlü bileşenlerle donatılmış. Bugün inceleme konuğumuz olan Huawei markasının yeni modelini her açıdan sizlerle beraber inceleyeceğiz.

Huawei Matebook 13 modeli henüz Türkiye pazarına yeni girmiş bir model. Özellikle dış tasarımı ve nispeten uygun fiyatıyla dikkat çekeceğini düşündüğümüz bu modeli belli başlıklar altında inceliyoruz.

Matebook 13 modeli 2018 sonunda Asya pazarında satışa sunulsa bile Avrupa ve Kuzey Amerika bölgeleri için 2019 Ocak ayından itibaren satışa sunuldu. Firmanın giriş ve üst seviye notebooklarını satışa sunmasının ardından orta segmentte oluşan boşluğu doldurmak için satışa sunduğu bu model tam olarak Matebook D ve Matebook X Pro modeli arasında konumlanıyor. Huawei firması Matebook 13 modeli ile artık tüm seviyede bulunan kullanıcılara hitap edebiliyor olacak.

Kasa ve Tasarım

Aslında baktığımızda bu modelin kasasını kısaca Matebook X Pro’nun 13″ versiyonu olarak tanımlayabiliriz. Matebook 13 modeli alüminyum yapısı , yuvarlatılmış kenarları ve köşeleri ile firmanın en üst segmentinde bulunan modeli Matebook X Pro ile aynı tasarım izlerini taşıdığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu iki cihaz arasında ki en belirgin fark Matebook 13 modelinin 13″ olan boyutundan kaynaklı klavye etrafında bulunan boşluklar çok daha az ve bu sebeple çok daha şık görünüyor.

Matebook 13 modelinin kasa sertliğini ele aldığımızda özellikle aynı sınıfta bulunan rakipleri Dell XPS 13 , HP Spectre 13 gibi ürünlerin gerisinde kaldığı söylenebilir. Klavye ve dış kapağın merkez noktalarına bastırdığınızda kasa hafifçe eğiliyor. Genel yapısı itibari ile yukarıda belirttiğim cihazların gerisinde kalsa bile hali hazırda ülkemizde satışları olan Asus , Samsung gibi firmaların cihazlarından daha dayanıklı bir kasası olduğu söylenebilir. Bir bütün olarak Matebook 13 modelini incelediğimizde kesinlikle kusursuz bir üretimi olduğu söylenebilir.

Pil Süresi

Huawei Matebook 13 modeli firmanın açıkladığı rakamlara göre 1920×1080 çözünürlükte 10 saate yakın video oynatma performansı ile karşımıza çıkıyor. Biz ise yaptığımız testler sonucunda cihazı maksimum 7 saat kullanabildik. Bir ultrabook modeli için yeterli sayılabilecek pil performansı bizi oldukça tatmin etti.

Bağlantı Noktaları

Huawei Matebook 13 bağlantı noktaları konusunda biraz Apple ile yarış içinde diyebiliriz. Cihazda kullanılabilir sadece iki adet USB C Tipi bağlantı noktası mevcut. Bu bağlantı noktalarında bir tanesi hem cihazı şarj etmek için hemde veri aktarımı için kullanılabilir. Diğer USB C portu ise tüm yeteneklerini kullandırıyor. Bu iki bağlantı noktasıda telefonu şarj etme , görüntü aktarma gibi işlemleri gerçekleştirebiliyor. Yine Matebook 13 modelini rakipleriyle kıyasladığımızda XPS 13 ve Zenbook UX333 modelinden eksik olarak SD kart yuvasını söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra cihazın kutusunun içinde bir dönüştürücü çıkıyor. Bu dönüştürücü size USB , HDMI ve USB C tipi bağlantı noktaları sağlıyor. Özellikle bu aparatın kutudan çıkması firma tarafından oldukça iyi düşünülmüş bir detay diyebilirim.

İletişim Birimleri

Matebook 13 iletişim birimleri konusunda oldukça hızlı teknolojiler barındırıyor. WLAN bağlantısına baktığımızda entegre Bluetooth 5 özellikli bir Intel 9560 kartı barındırdığını görüyoruz. Bu kart 1.73 Gbps hıza kadar internet bağlantı hızı sağlayabiliyor. Bunların haricinde Huawei markasının en üst modeli olan Matebook X Pro ile kıyasladığımızda Matebook 13’ün daha iyi bir iletişim birimi kullandığını belirtelim.

 

 

Giriş Cihazları

Klavye

Matebook 13 modeli Matebook X Pro’da bulunan klavye ile birebir aynı klavyeyi barındırıyor. Geri bildirimleri iyi , sessiz kullanım sunabilen bu klavye gerçekten oldukça güzel. Sessiz ortamlarda tuş seslerinin dikkat dağıtmaması bir ultrabook modeli için gayet iyi düşünülmüş. İki seviyeli aydınlatmaya sahip klavye beyaz ışık ile desteklenmiş. Tüm bunların haricinde hem FN hemde Caps Lock tuşlarının ayrı ayrı küçük led aydınlatma ile açık olup olmadığını görebiliyorsunuz.

Touchpad

Ekstra geniş boyutlara (12 x 6,5 cm) sahip olan Touchpad kesinlikle çok kullanışlı. Matebook 13 üzerinde bulunan Touchpad’in son imleç hızında bile köşelerde ve kenarlarda herhangi bir sorun yaşatmadığını belirtmeliyim. Düzgün ve yumuşak bir kayma hissi var. Touchpadin üzerinde entegre olarak bulunan sağ ve sol tıklama tuşlarının görevini sessizce yerine getirdiği söylenebilir. Kesinlikle tıklama sesleri rahatsız edici değil.

Ekran

Matebook 13 modeli ile gelen panelin QHD çözünürlükte olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Özellikle bu fiyat aralığında baktığımızda sunduğu çözünürlük oldukça iyi. Burada kullanılan Chi Mei CMN8201 paneli orjinalinden biraz küçük görünse bile Matebook X Pro modeli ile aynı kalitede olduğunu söyleyebilirim.

Teknik Özellikler ve Performans

Huawei Matebook 13 modelinin tüm donanımlarını aşağıda bulunan görselden görebilirsiniz. Biz ise özellikle Türkiye pazarına yeni giren donanımı ve bu cihazın fiyatını ele almak istiyoruz.

Türkiye pazarına giren modelde Matebook 13 , Intel firmasının son nesil işlemcisi olan i5-8265 işlemcisi ile geliyor. 4 çekirdek ve 8 iş parçacığı bulunduran bu model özellikle orta segment kullanıcıları için oldukça yeterli. 3.9 GHz hıza kadar çıkabilen bu işlemcinin yanında 2133 MHz hıza sahip 8 GB Ram belleğe yer verilmiş. Tüm bu bileşenlerle birlikte çalışan 256 GB  NVMe SSD performansının muazzam olduğunu söyleyebilirim. Cihazın açılması ve kapanması birkaç saniye içinde gerçekleşiyor ve bir işlem yapmak istediğinizde size oldukça iyi bir hızla geri dönüş sağlıyor. Türkiye pazarında yaklaşık 6000 TL civarında fiyatı olacağını düşündüğümüz bu cihaz rakiplerine oranla bir adım ileride görünüyor. Değişen şartlarda Ultrabook segmentinde iddialı ve oldukça iyi bir rakip görmek hem bizleri hemde kullanıcıları hayli sevindirecektir diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir