Kapat

Huawei Matebook X Pro İncelemesi : Özellikleri

Anasayfa
İnceleme Huawei Matebook X Pro İncelemesi : Özellikleri
95.5% Ortalama Puan

Huawei Matebook X Pro İncelemesi

Huawei markasının notebook pazarında en üst segmente konumlandırdığı Matebook X Pro modelini sizler için detaylı bir şekilde inceliyoruz.

Tasarım
%97
Ses
%90
Ekran
%100
Pil Ömrü
%95

Huawei markası bu sefer oldukça iddialı bir cihaz ile karşımızda. Bugün yapacağımız detaylı incelemede “Matebook X Pro modeli nasıl” sorusuna cevap vereceğiz.

Kasa – “Daha iyi tasarlanmış bir Huawei”

Huawei en üst segmentinde konumlandırdığı bu cihazla oldukça yüksek bir Premium algı yakalamış. Kasanın hem alt hem üst kısmında hissiyat çok iyi diyebilirim. Cihazın genel tasarımına baktığımızda dikkat çeken unsurlar pürüzsüz alüminyum yüzeyi , %91 ekran/gövde oranı ve krom kesimli kenarları olarak belirtilebilir. Matebook X Pro modeli her ne kadar ince bir tasarıma sahip olsa bile hem klavye , hemde ekran gövdesinde esneme payı oldukça az.

Huawei Matebook X Pro modeli artık rakiplerine göre oldukça avantajlı denilebilir. Özellikle 13.9″ yapısına rağmen Macbook Pro 13’ün boyutlarına ve ağırlığına her zaman olduğundan daha yakın bu cihaz. Özellikle hafif ama büyük ekranlı bir bilgisayar arayışı içinde olanlara hitap edecek bir ürün. Burada Huawei markasının en önemli avantajları ise dar çerçeveleri sayesinde daha büyük bir ekrana ulaşmak için daha büyük bir kasaya ihtiyaç duymuyor.

Bağlantı Birimleri – Thunderbolt 3

Matebook X Pro modeli sol tarafında 3.5mm kulaklık girişi ve 2 adet thunderbolt 3 bağlantısı bulundudurken sağ tarafında 1 adet USB 3.0 bağlantı birimi bulunduruyor. Bunun haricinde cihazın kutusundan USB Type C veya Thunderbolt portları üzerinden bağlanabilen ve VGA , HDMI , Type C , USB 3.0 bağlantılarını sunan bir dönüştürücü geliyor. Cihazın üzerinde bir SD kart okuyucusunun olmadığını belirtmekte fayda var.

 

Güvenlik

Huawei Matebook X Pro , güç düğmesine entegre edilmiş bir parmak izi okuyucuya sahip. Parmağınızı okutarak cihaza parola girişine göre daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Aksesuarlar

Huawei Matebook X Pro modeli kutunun içerisinden bir adet USB Type C adaptör ve buna uygun bir Type C şarj kablosu ile gelmekte. Bunun haricinde yazının geçtiğimiz kısmında bahsettiğimiz MateDock 2 adlı dönüştürücü kutudan çıkmakta. Bunun haricinde kutu içeriğinden çıkmayan ancak Matebook X Pro’ya ait aksesuarlarda mevcut. Bunları deri çanta , bluetooth fare ve USB – LAN adaptörü olarak söyleyebilirim. Bu opsiyonel alınabilen aksesuarlar Türkiye pazarına girecek mi sorusunun cevabı ise hala belli değil.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Herkesin Sorumlu Olması Gereken Bir Mesele: Siber Güvenlik

Giriş Cihazlar

Kamera

Özellikle ince çerçeveli bilgisayarların en büyük sorunlarından biri kameranın nereye konumlandırılacağıdır. Matebook X Pro modeli bu konuda en yaratıcı modellerden biri olarak bizi karşılıyor. Klavyenin bir tuşuna entegre olan ve açıp kapatılan bu kamera gerçekten oldukça yaratıcı bir detay olmuş.

Klavye

Geri bildirimleri iyi , sessiz kullanım sunabilen bu klavye gerçekten oldukça güzel. Sessiz ortamlarda tuş seslerinin dikkat dağıtmaması bir ultrabook modeli için gayet iyi düşünülmüş. İki seviyeli aydınlatmaya sahip klavye beyaz ışık ile desteklenmiş. Tüm bunların haricinde hem FN hemde Caps Lock tuşlarının ayrı ayrı küçük led aydınlatma ile açık olup olmadığını görebiliyorsunuz.

Touchpad

Ekstra geniş boyutlara sahip olan Touchpad kesinlikle çok kullanışlı. Matebook X Pro üzerinde bulunan Touchpad’in son imleç hızında bile köşelerde ve kenarlarda herhangi bir sorun yaşatmadığını belirtmeliyim. Düzgün ve yumuşak bir kayma hissi var. Touchpadin üzerinde entegre olarak bulunan sağ ve sol tıklama tuşlarının görevini sessizce yerine getirdiği söylenebilir. Kesinlikle tıklama sesleri rahatsız edici değil.

Ekran – %100 sRGB kapsama

Huawei Matebook X Pro’nun ekranı 3000×2000 piksel çözünürlüğe sahip. 13.9″ boyutunda ve LTPS paneldir. Tamamen dokunmatik olan bu ekran tepkilere anında cevap verebiliyor. Yağa dayanıklı olan bu yüzey sayesinde cihazın parmak izi göstermemesi gerçekten muazzam bir detay olmuş.

Matebook X Pro’nun paneline güneş ışığı altında baktığınızda çok fazla parladığını fark edebilirsiniz. Bu parlama dış mekan kullanımlarında kullanıcıları oldukça zorlayacaktır. Aydınlık havalarda ekranı görmek gerçekten oldukça zor diyebilirim. Ancak LDPS paneli sayesinde yansımanın bulunmadığı ortamlarda her açıdan net ve etkileyici görüntü alındığınıda eklemek istiyorum. Sıradışı pozisyonlarda bile bu ekranı iyi şekilde kullanabilirsiniz.

Performans

Ülkemizde aktif olarak satışta olan modele baktığımızda Intel Core i7-8550U , 16 GB Ram , 512 GB SSD ve Nvidia GeForce MX150 donanımı bizi karşılıyor. Bu donanım zorlu uygulamalarda bile yüksek performans almak için oldukça uygun. Hatta bu donanım ile giriş ve orta seviyesi oyunları oynamak bile mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Herkesin Sorumlu Olması Gereken Bir Mesele: Siber Güvenlik
Sistem Performansı

Huawei Matebook X Pro potansiyel rakipleri ile karşılaştırıldığında iyi bir performans sunuyor. Sistem sorunsuz ve hızlı çalışıyor. Test sırasında herhangi bir darboğaz hissetmediğimizi ve tam performans aldığımızı söyleyebilirim.

Depolama Birimi

Matebook X Pro , 512 GB kapasiteye sahip hızlı bir Toshiba SSD ile geliyor. Cihazı ilk açtığınızda diskin ikiye bölünmüş olduğunu görebiliyorsunuz. Bir alan işletim sistemi için 80 GB olarak ayrılırken geriye kalan 381 GB’lık alan hızlı ve güvenilir depolama için ayrılmış. Cihazın içindeki SSD’nin performansına baktığımızda ise oldukça rekabetçi olduğunu söyleyebiliriz. Rakiplerine göre bir adım ileride performans sağlıyor gerçekten.

Grafik Performansı

Huawei , Matebook X Pro modelini GeForce MX150 ile güçlendirmiş. Bu grafik kartı 10 watt TDP değerine sahip ve 936 MHz saat hızına ulaşabiliyor. Matebook X Pro harici grafik kartı ile özellikle entegre grafik kartına sahip rakiplerine karşı oldukça önde diyebiliriz. 

Pil Performansı

Matebook X Pro yaklaşık olarak pratikte 8.5 saatlik bir kullanım süresi sunuyor. Bu pil süresi oldukça iyi diyebilirim.  Kullanıcıların ortalama bir gününü şarj aletine bağlı kalmadan geçirebileceğini belirtmeliyim. Özellikle böylesine taşınabilirliği yüksek bir cihazın pil performansı için oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir