Kapat

Huawei Polonya’da Casusluktan Tutuklanan Çalışanı İşten Çıkardı

Anasayfa
HABER Huawei Polonya’da Casusluktan Tutuklanan Çalışanı İşten Çıkardı

Çin telekomünikasyon devi Huawei, Polonya’da Çin hükümeti için casusluk yapmakla suçlanan ve tutuklanan bir çalışan ile ilgili Cumartesi günü geç saatlerde yaptığı bir açıklamayla çalışanın şirkete “itibarsızlık” getirdiğini söyledi.

Huawei, çalışanın suçlandığı eylemlerin şirketle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Şirket sözcüsü Joe Kelly, “Huawei’nin iş sözleşmesi şartlarına ve koşullarına uygun olarak bu kararı verdik, çünkü söz konusu olay Huawei’yi itibarsızlaştırdı” dedi.

Huawei’nin ekipmanları, dünyanın her yerinde cep telefonu ve internet ağlarında kullanılıyor. Ancak Amerikalı yetkililer yıllardır, şirketin Çin hükümetine casusluk etme veya iletişim sistemlerini sabote etme çabalarında olduğu konusunda ısrar ediyor.

Huawei, Çin hükümetinin bir uzantısı olarak faaliyet gösterdiğine dair iddiaları reddetti. Şirket dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı tedarikçisi haline geldiğinde, ABD hükümeti Amerikan operatörlerini ve tüketicilerini ekipmanlarını satın alma konusunda caydırmak için elinden geleni yaptı. Amerika güvenlik konusundaki endişelerini Avrupa ve diğer ülkelerdeki müttefik hükümetlerle de paylaşmaya devam ediyor.

Huawei’nin baş mali sorumlusu Meng Wangzhou, Amerika’nın isteği üzerine 1 Aralık’ta Kanada’da tutuklanmıştı. Amerikalı araştırmacılar onu, Huawei’nin İran’daki işleri hakkında finansal kurumları aldatmakla suçlayarak, ABD’nin yaptırımlarını ihlal etmekle itham etti. Kanada’lı yetkililer henüz Meng’in ABD’ye iade edilip edilmeyeceğine karar vermedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir