Kapat

Huawei, Yasak Kaldırılsa Bile Google Servislerine Geri Dönmeyeceğini Açıkladı

Anasayfa
HABER Huawei, Yasak Kaldırılsa Bile Google Servislerine Geri Dönmeyeceğini Açıkladı

Kendisini Amerika-Çin ticaret savaşı arasında bulan Huawei, uzun bir süredir Google servislerine erişemiyor. Mate Pro 30 gibi modelleri satışa sunabilmek için Google’un dahil olmadığı bir Android versiyonu oluşturmak zorunda kalan şirket, Amerika ve Çin arasındaki ilişkilerin normale dönmesi sonucunda Google yasağının kaldırılması ihtimaline karşın yine de Google servislerini kullanmayacağını açıkladı.

Huawei Avusturya ülke yöneticisi Fred Wangfei yaptığı açıklamada, ileride farklı bir yasağın ortaya çıkabileceğini belirterek, Huawei’nin Amerikan politikalarına olan bağımlılıktan kurtulmak istediğini belirtti.

Huawei uzun ve kısa vadede cihazlarındaki Android sürümünün Google servislerinden mümkün olduğu kadar arınmasını istiyor. Yapılan açıklamaya göre Huawei Mobile Services aracılığıyla en gerekli 60 API’nin 24’ünü tekrar oluşturmayı başaran Huawei, bunu 4,000 kişiden oluşan geliştirici ekibiyle başardığını belirtti.

Gelecekteki faydalarına rağmen, bağımsız servislerden oluşan bir platform sağlamak Huawei için oldukça zor olacak. Google uygulamalarını erişimi olmadığından dolayı market payının düşmesi beklenen Huawei, üç milyar dolarlık yatırım yaptığı Huawei Mobile Services aracılığıyla ayakta kalmayı başarabilirse, gelecekte şirket için işler tersine dönebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  2018 Yılında En Çok Tıklanan 20 site

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir