Kapat

Huawei’den Google Engeli Konusunda Resmi Açıklama Geldi

Anasayfa
HABER Huawei’den Google Engeli Konusunda Resmi Açıklama Geldi

Reuters tarafından yayınlanan “Huawei ile olan bazı işlerin Google tarafından askıya alındığı” yönündeki haberler sonrasında Play Store ve diğer Google servislerinin Huawei cihazlarda kullanıp kullanılamayacağı tartışmaları gündeme geldi.

Trump tarafından Çinli şirkete uygulanan yaptırımlar sonucunda Birleşik Devletler’deki şirketlerin Huawei ile iş yapması için hükümetten izin alması zorunlu kılınmıştı. Amerika ve Çin arasında gerilimin artması ile birlikte Huawei için işler daha da zorlu bir hal aldı. Amerika tarafından casusluk ile suçlanan şirket şimdi de Google ile olan anlaşmalarda problemler yaşıyor.

Reuters tarafından iddia edildiği üzere Google, açık kaynak kapsamında bulunan ürünler haricinde Huawei’ye donanım ve yazılım ürünleri tedarik etmeyi bırakacak. Böylece Huawei’nin Android işletim sistemini kullanmasında herhangi bir engel bulunmasa da Play Hizmetleri yapısını kullanan Google Play Store ve Gmail gibi servislere erişilemeyecek.

Piyasadaki Huawei Cihazlarında Google Play Engellenecek Mi?

Huawei tarafından konu ile ilgili yapılan resmi açıklamada “Huawei’nin tüm dünyada bugüne kadar satılan ve halihazırda stokta bulunan tüm Huawei ve Honor akıllı telefon ve tablet ürünleri için kullanıcılara güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmetler sunmaya devam edeceği” belirtildi.

“Dünya çapında tüm kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak amacıyla güvenli ve sürdürülebilir bir ekosistem kurmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanan şirket referans için Google ve Android tarafından yapılan açıklamalara da yer verdi.

Google tarafından: “Kanuna uyuyoruz ve sonuçları gözden geçiriyoruz. Hizmetlerimizin kullanıcıları için Google Play ve Google Play Protect’teki güvenlik korumaları mevcut Huawei cihazlarında çalışmaya devam edecek” şeklinde belirtildi. Android tarafından yapılan açıklamada da “mevcut tüm cihazlarda Google Play ve Google Play Protect’in güvenliği gibi hizmetlerin çalışmaya devam edeceği” ifade edildi.

Açıklamalardan anlaşılacağı üzere mevcut tüm cihazlarda Google Play ve diğer servisler çalışmaya devam edecek olsa da ileride çıkacak olan Huawei cihazlarının akıbeti henüz bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  PUBG Mobil'e Zombi Modu, Yeni Silahlar ve Araçlar Geliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir